Bir süredir baskılara son verilmesi talebiyle ölüm orucunda olan Grup Yorum için 8 Şubat’ta çok sayıda aydın, yazar ve sanatçının katılacağı “Sanata Özgürlük” konseri düzenlenecek.

Grup üyelerinden İbrahim Çiçek, tutuklu bulunduğu Silivri 9 No’lu Kapalı Hapishanesi’nde açlık grevi eylemini ölüm orucuna çeviren İbrahim Gökçek’in eylemi 232’nci gününde. Aynı taleplerle açlık grevi eylemini ölüm orucuna dönüştüren Helin Bölek’in eylemi ise 228. gününe girdi.

Hapishanelerdeki üyelerinin tahliye edilmesi, İçişleri Bakanlığı tarafından haklarında çıkarılan yakalama kararlarının kaldırılması, konser yasaklarının ve İdil Kültür Merkezi üzerindeki baskıların son bulması talebiyle açlık grevi eylemlerini ölüm orucuna çeviren Grup Yorum üyeleriyle dayanışma amacıyla etkinlik organize edildi. Türkiye Yazarlar Sendikası’nın öncülük ettiği, “Sanata Özgürlük” konseri, 8 Şubat Cumartesi günü saat 18.00’da Bakırköy’deki Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nde yapılacak.

Yapılacak etkinliğe; Türkiye Yazarlar Sendikasi, Sanatçılar Girişimi, Sanat Meclisi ve Dünya Şiir Hareketi öncülüğünde yazarlar, şair, müzisyen ve çeşitli alanlarda sanatçılar, sanata ve aralarında Grup Yorum üyelerinin bulunduğu sanatçılara karşı baskılara son verilmesi için sanatın diliyle demokratik haklarını kullanarak bir araya geliyor.

Grup Yorum şu taleplerle grevi başlattığını duyurmuştu;

“OHAL’den bu yana sanatımıza yönelik baskılar her geçen gün artarak devam ediyor. OHAL’den bu yana İdil Kültür Merkezi’miz 2 sene içinde 8 defa polisler tarafından basıldı. Her baskında enstrümanlarımız paramparça edildi, bestelerimiz çalındı, stüdyomuz talan edildi. Bu son 2 sene içinde toplam 11 üyemiz tutuklandı, 6 üyemizin başlarına para ödülü konularak “terör” listelerine alınarak arama kararı çıkartıldı haklarında. Bugün sadece Grup Yorum’a değil, AKP kendi gibi düşünmeyen herkese yaşam hakkı tanımıyor. Grup Yorum elemanlarının “terör” listelerine alınması, haklarında ‘vur’ emri verilmesi bunun açık göstergesidir.

Bu süre içinde küçük büyük bütün konserlerimiz yasaklandı. Günümüzde hala devam etmekte olan Grup Yorum’a yönelik, yaptığımız sanata yönelik açık bir saldırı var.

Biz tüm bu baskılara rağmen halk için sanat yapmaktan, türkülerimizi söylemekten geri durmadık. Meydanları, stadyumları yasakladılar kamyon kasalarında, damlarda sesimizi halka ulaştırabileceğimiz her yerde konserlerimizi yapmaya devam ettik. Tutukladılar hapishanelerde üretmeye umut olmaya devam ettik. Listelerin meşru olmadığını onların listelerine bestelerimizle cevap vererek gösterdik, 30’a yakın beste ürettik ve yayınladık.

Şu an hala tutuklu olan 7 üyemiz ve hakkında arama kararı bulunan 4 üyemiz bulunmakta.
Aşağıdaki taleplerimizin karşılanması için Grup Yorum olarak açlık grevine başlıyoruz

– Üyelerimizin serbest bırakılmasını istiyoruz. Davaların düşürülmesini istiyoruz.
– OHAL Boyunca İdil Kültür Merkezi 8 kez basıldı. Polis baskınlarına son verilsin istiyoruz.
– Üyelerimizi terör listelerine koymak, halkı terör listelerine koymak demektir, listelerin kaldırılmasını istiyoruz.
-Konser yasakları kaldırılsın, meydanlar Grup Yorum’a açılsın. Grup Yorum konseri istiyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi