‘Gençler ve kadınlar olmadan hiçbir şey olmuyor’-VİDEO

1993 yılında kurulan Çaylı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği, İstanbul’da bulunan Çaylı köylülerini bir araya getirmeye devam ediyor.

Haberin Videosu

Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Çaylı Kasabası, dışarıya verdiği göçlerden dolayı nüfusu 2000’in altına düştüğü için köy statüsüne dönüştü. 1993 yılında kurulan Çaylı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği de İstanbul’da bulunan Çaylı köylülerinin bir araya gelmesi için çalışıyor. İstanbul Sancaktepe’de bulunan dernek binasında verilen çeşitli kurslarla Çaylı köylüleri bir araya geliyor.

Dernek binasında okuyan öğrencilere hafta içerisinde gördüğü derslere destek anlamında çeşitli branş öğretmenleri tarafından dersler veriliyor. Şimdilik 3. ve 7. sınıf öğrencileri için verilen İngilizce, Türkçe, matematik, fen bilgisi gibi derslerin ileride talep olduğu takdirde 8. sınıf öğrencilerine de verilmesi planlanıyor. Ders veren öğretmenlerin tamamı ise Çaylı köyünden.

Çaylı Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Ahmet Baylan, eğitimlerinin devam edeceğini söyledi.

Gençlerin ve kadınların derneklerde önemli olduklarına vurgu yapan Baylan, “Gençlerimizi, kadınlarımızı her zaman derneğimize çekelim, derneğimizin bir parçası yapalım. Onlarsız hiçbir şey olmuyor. Kadın ve gençlik kollarımız olmasaydı bu öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi bir araya toplayamazdık” dedi.

Baylan, Cumartesi saat 14.00-18.00 arası Pazar 14.00-1800, 18.00’den sonra da kadın kollarının semah, folklor; gençlik kollarının da koro çalışmaları olduğunu kaydetti.

Mahbip DİLEK/İSTANBUL