Fransa Ulusal Meclisi’nde 59 vekil, Suriye’deki harekatı gerekçe göstererek Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması çağrısı yaptı. Vekiller, Ankara’ya yaptırımların başlatılması çağrısında da bulundu.

Fransa Ulusal Meclisi’nde yer alan sekiz siyasi gruptan 59 vekil, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a Ankara’ya yönelik yaptırımların başlatılması ve Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması için harekete geçme çağrısı yaptı. Fransız vekiller, Macron’dan ‘Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını ve Kürt müttefiklerine yardım edilmesi için her türlü çabayı göstermesini’ istedi.

Çağrıda, “Türk Ordusu’nun Suriye Kürtlerine yönelik saldırılarına ve Batı demokrasilerinin uluslararası hukuku ihlal eden ve zaten bu kadar çile çeken bölgeyi istikrarsızlaştıran bu istilacılık karşısında etkisiz kalmasına karşı derinden öfke duyuyoruz. Fransa ve Avrupa’yı acil harekete geçmeye ve gerekli tüm önlemleri almaya davet ediyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Le Figaro gazetesine göre Fransız vekiller, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üyelik müzakerelerinin durdurulmasını, Ankara’ya yapılan tüm finansal yardımların kesilmesini, Rusya’nın Kırım’ı ilhakı nedeniyle uygulanan ekonomik yaptırımların benzerlerinin Türkiye’ye uygulanmasını ve ‘ortak güvenliği tehlikeye sokan eylemleri’ gerekçesiyle Türkiye’nin NATO üyeliğinin askıya alınması sürecinin başlatılmasını talep etti.