Hubyar Ocağı dedelerinden Erdoğan Sezer, Hubyar toplumuna birlik çağrısı yaptı.

Köyde yaşanan bir kavga sonrası çıkan ayrılık ve tartışmalar üzerine Hubyar Ocağı dedelerinden Erdoğan Sezer, Hubyar toplumuna birlik ve dayanışma çağrıusı yaptı.

“Biz Hubyarlılar et ile kemik, tırnak ile et gibi birbirimize amca kardeş, dayı yeğen akraba bağı olan bir kazanda kaynayarak yaşayan insanlarız. Geçmişte aile olarak hiçbir sorunumuz olmamıştır ve gelecekte de olmayacaktır” diyen Sezer, yazısında ayrıca, barış, birlik, beraberlik ve kardeşlik vurgusu yaptı.

“KAN KAN İLE DEĞİL SU İLE ARINDIRILIR”

Sezer, yazısında şunları kaydetti:

“Bizler barış, sevği, hoşgörü ve eşit kardeşlik içinde yaşamayı seven toplumlar olarak, olayın nasıl ne şekilde ve niçin meydana geldiğine bakmaksızın ‘adalet mülkün temelidir’ ilkesi ile hukuken verilecek kararların bizleri bağlayıcı olup ‘kan kan ile değil kan su ile arındırılır’ düsturu ile hukuken arındırmalıyız. İnsan hakları çercevesinde toplumsal barışın korunması mükellefinde olduğumuzdan dolayı olayı yaşayanın da bir insan can, yaşatanın da bir insan can olduğunu düşünerek bu süreçte toplumsal barış sorumluluğu altında kimseyi mazlum postuna büründürmeden taraf olmadan kine nefrete, şiddete, baskıya başvurmadan vicdanımızın sesini dinleyerek hareket edip söylenen sözlere konuşulanlara, (iftira ve yalanlara) tavır ve hareketlere dikkat etmeliyiz. Söylemlerimizin esiri olmamalıyız. Toplumumuzu germeden, barışsal yaşamımızı koruyarak akraba komşu olarak yaşamaya devam ederek bu süreci atlatmalıyız.

Biz aile olarak ceddimiz Hubyara niyaz ederek, Hubyara havale ettik. Yolumuz cümleden uludur. Doğru bir tanedir, o da gerçektir. Hakk Hubyar Hızır gerçeklerden ve doğru yoldan ayırmasın. Aşk ile.”

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi