Almanya‘da tutuklu olan Gazeteci Özgül Emre’nin, Grup Yorum üyesi İhsan Cibelik ve Serkan Küpeli’nin adil bir şekilde tutuksuz yargılanması ve kanser hastası İhsan Cibelik‘in serbest bırakılması için Eda Deniz Haydaroğlu, Ilgın Güler, Sevil Sevimli ve İleni Açıkgöz aylardır süresiz açlık grevindeler.

Açlık grevinin 271. Günü‘nde olan Eda Deniz Haydaroğlu’nın sağlığı kritik aşamada. ‘‘ Talepler kabul edilsin, Eda yaşasın‘‘ şiarıyla yapılan dayanışma çağrısını Aleviler karşılıksız bırakmadı. 11 Aralık Pazartesi günü akşam saatlerinde Cafer Kaplan Dede, Nejla Aslan Ana, Düsseldorf Alevi Kültür Merkezi Başkanı Canan Sarı ve bir grup Alevi can açlık grevi çadırını ziyaret ederek, aylardır açlık grevinde olan Eda, Ilgın, Sevil ve İleni’ye dayanışma mesajlarını ilettiler.

Açlık grevi çadırına yapılan ziyarete ilişkin kendi sosyal medya sayfalarında kısa bir yazılı açıklama yapan Cafer Kaplan Dede, şu ifadeleri kullandı:

Almanya’da tutuklu bulunan Gurup Yorum elemanlarının adil bir yargılama ve kontrollü serbestlik için, 268 gündür açlık grevini sürdüren Eda Deniz Haydaroğlu canımızı Düsseldorf mahkemesinin önünde kurdukları çadırda Nejla Aslan Ana, Düsseldorf Cemevi Başkanımız Canan Sarı ve İbrahim Işık canlarımızla ziyaret ettik.