Demokrasi Kazandı

31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 6 Mayıs 2019 tarihli Yüksek Seçim Kurulu’nun “gerekçesiz gerekçeli kararı” ile hukuka aykırı olarak iptal edilip 23 Haziran 2019 yenileme seçimi ile yeniden Sayın Ekrem İMAMOĞLU’NUN İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını ezici çoğunlukla kazanmış olması demokrasimizin kazanımıdır.

Demokrasinin özü milletin kendi kaderini kendisinin belirleme hakkıdır. Ne zaman ki millet bu hakkının elinden alındığını yani iktidarın kendisi ve aklı ile alay ettiğini gördüğünde millet iktidara gerekli dersi sandıkta vermiş ve vermeye devam edecektir.

31 Mart 2019 tarihinden 23 Haziran 2019 tarihine kadar neler oldu da aradaki oy farkı artmıştır? Millet iradesi 6 Mayıs 2019 tarihli YSK kararı ile yok sayılmış ve gelinen bu süreçte iktidar sahipleri milletin aklı ile alay etmiştir. Millet, yok sayılan iradesini 23 Haziran 2019 tarihinde vermiş olduğu oylar ile geri almış ve gerekli dersi de iktidar sahiplerine vermiştir.

Ünlü düşünür Noam Chomsky “Demokrasi, içindeki insanların izleyici değil, oyuncu olduğu bir sistemdir.” der. 23 Haziran 2019 tarihinde millet izleyici değil oyuncu olduğunu göstermiştir. İleri demokrasilerinin en önemli özelliği çoğunluğun yönetme hakkı ile birlikte azınlığın haklarının korunduğu çoğulculuk ilkesinin hayata geçirildiği, katılımcılık, şeffaflık, saydamlık, hesap verilebilirlik ilkelerinin sürdürülebilirliğidir.

Demokrasi, yönetenlerin her şeye kadir olduklarının tam aksine yönetenlerinin her türlü işlem ve eylemlerinin hukuka tabi olduğu ilkesinin bir yaşam biçimi hale gelmesidir. Demokrasinin olmazsa olmazı her daim muhalif görüşlerin ve muhalefetin varlığıdır. Aksinin kabulü tekçi anlayışın ve tek adam rejimini doğurur. Tek adam rejimi ve tekçi anlayışa 23 Haziran 2019 tarihli seçimlerle halk dur! demiş ve demokrasi yeniden kazanmıştır.

Kalın sağlıcakla..