Dünyada 7 milyon çocuk özgürlüğünden mahrum bırakılırken Türkiye’de geçen yıllarda binlerce çocuk istismara uğradı. Sayıları 2 milyonu bulan çocuk işçiler ise iş cinayetlerinde can verdi. 

Dünya Çocuk Hakları Günü’nde çocuklarla ilgili veriler ürkütücü boyutlarda. Dünya üzerinde binlerce çocuk, yaşam, barınma, sağlık, eğitim gibi en temel haklarından mahrum kalmış durumdayken Türkiye’de de çocuklar bu ağır tabloyu yaşamaya devam ediyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Haklarına Dair Sözleşme’sinin kabulünün 30’uncu yılına dair bir rapor yayımladı. Önceki gün yayımlanan ‘Özgürlüklerinden Mahrum Bırakılan Çocuklar Üzerine Küresel Çalışma’ adlı raporda dünya çapında 7,2 milyon çocuğun özgürlüğünden mahrum bırakıldığı açıklandı.

18 yaşın altındaki çocukların 5,4 milyonu çeşitli çocuk kurumlarında, 1,4 milyonu gözaltı merkezlerinde, 330 bin çocuk göç merkezlerinde, 35 bini çocuk çatışma bölgelerinde, 19 bini tutuklu bulunan aileleriyle birlikte cezaevinde bulunuyor.

Bin 500 çocuk ise ulusal güvenlik gerekçesiyle özgürlüğünden mahrum bırakılmış durumda ve BM’de kayıtlı verilere göre bu çocukların yüzde 10’dan fazlası Türkiye’de.

BM, raporu hazırlarken tüm üye ülkelere çocukların koşullarıyla ilgili anketler gönderdiğini, 92 ülkenin yanıt verdiğini açıkladı. Yanıt vermeyen ülkeler arasında ise Türkiye de var.

Raporda çocukları özgürlüklerinden alıkoymanın bir şiddet türü olarak görülebileceği aktarılırken göç merkezlerinde ve savaş bölgelerindeki kamplarda tutulan çocukların sayısı artıyor.

YÜZLERCESİ ANNESİYLE CEZAEVİNDE

Adalet Bakanlığı’nın Temmuz 2018 verilerine göre cezaevlerinde annesiyle birlikte yaşayan 0-6 yaş arası çocuk sayısı 743. Raporda Türkiye’deki akademisyenlerin yürüttüğü bir araştırmaya da yer verildi. 2018 yılında Scientific Reports dergisinde yayımlanan bu araştırmada, Türkiye’de cezaevinde bulunan 27 çocuk incelendi. Bu çocukların yüzde 27’sinin uyum bozukluğu, yüzde 12’sinin ayrılık kaygısı bozukluğu, yüzde 8’inin de davranım bozukluğu gösterdiği tespit edildi.

2017 itibarıyla dünya çapında 19 bin çocuğun, cezaevindeki ailelerinin yanında kaldığı aktarıldı. Türkiye, 6 yaşa kadar bu uygulamaya izin vererek dünyada yaş sınırını en yüksek tutan ikinci ülke oldu. Türkiye’nin üzerinde yalnızca 7 yaş ile Brezilya yer alıyor.

18 BİNİ İSTİSMARA UĞRADI

Mayıs ayında Tüvana Okuma İstekli Çocuk Eğitim Vakfı’nın (TOÇEV) yayımladığı ‘Türkiye’deki Risk Altındaki Çocuklar Çalıştay’ raporuna göre;

-2017’de 18 bin 623 çocuk cinsel istismara uğradı.
-2012’de 601 bin olan çocuk işçi sayısı, 2016 yılına gelindiğinde 709 bine kadar çıktı.
-Çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı.
-Resmi olmayan rakamlara göre 2 milyonun üzerinde çocuk işçi bulunuyor.
-Mülteci verilerinin de yer aldığı raporda, Suriyeli mültecilerin yüzde 45,3’ü çocuk.
-Yaklaşık 400 bin Suriyeli çocuk okula gidemiyor.

Ankara İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin 2018 verilerine göre,

-2013 yılı ile 2018 yılının ilk 5 ayına kadar toplam 319 çocuk işçi iş cinayetlerinde can verdi. Bunların 29’unu mülteci-göçmen çocuklar oluşturuyor.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2018 verilerine göre ise;

-Evliliklerin yüzde 3,8’i kız çocukları ile yapıldı. Erkek çocuklarında ise bu oran yüzde 0,2.
-18 bin 290 suçtan çocukların cinsel istismarı hakkında dava açıldı.
-Her yüz bin çocuktan bin 598’i suça sürüklendi.