AKD Genel Başkanı Doğan Demir’in eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu partide yer almasına bir tepki de AABK Genel Başkanı Hüseyin Mat’tan geldi. Mat, Doğan Demir’in Alevi kurumlarındaki görevlerinden istifa etmesini istedi.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Başkanı Doğan Demir’in eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kurduğu Gelecek Partisi’nde yer almasına tepkiler gelmeye devam ediyor. Mat sosyal medya hesabından paylaştığı “Alevi Kurumları ve Siyaset” başlıklı yazısında Doğan Demir’in Alevi kurumlarındaki tüm görevlerinden istifa etmesi gerektiğini kaydetti.

Mat, yazısında şunları belirtti:

“Bir gerçek var ve bu gerçeği kabul etmek ve yaptığımız hatalardan ders çıkarmak zorundayız.

Alevi örgütlenmeleri ve yöneticileri siyaset kurumlarıyla olan ilişkilerini maalesef sağlıklı bir zemine ve kurumsal ilkeler silsilesi içerisinde belirlemeyi beceremedi.

Artık bu yanlışa dur diyebilinmelidir. Kim bir Alevi kurumunda başkanlık ya da yöneticilik yapmak istiyorsa, görev süresi bitmedikçe siyasete atılmasına izin verilmeyecek yaptırımlar belirlenmeli ve karar altına alınmalıdır. Alevi kurumları ve makamları siyasete atılmak için sıçrama tahtası olmaktan kurtarılmalıdır.

Herkesin siyaset yapma hakkı vardır. Ama Alevi kurumlarında yöneticilik yapanların siyasi adresi, tercihi asla sağ, faşist, muhafazakar bir islamcı parti olmamalıdır. Özelikle gittikleri siyasi partilerin genel başkanlarının ve parti yöneticilerinin sicilleri temiz ve berak olmalıdır.

Bu bağlamda Davutoğlu’nun kurduğu partinin kurucu üyeleri arasında yer alan AKD Genel Başkanı Doğan Demir derhal görevlerinden istifa etmelidir.

Alevi kurumları, bireylerin kişisel çıkarları için kendi bağımsız çizgisinden asla taviz vermemelidir.”

HABER MERKEZİ

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi