“Diyarbakır Mezopotamya’nın gözbebeği”

“Barış içinde yaşıyoruz”

Türk Dünyası, Çepni Dernekleri Federasyonu ve Erdebil Horasan Alevi Ocakları Bilim Kültür Araştırma Eğitim Vakfı’nın organizasyonunda, 700’e yakın dernek ve federasyonun katılımıyla 5-8 Ocak 2023 tarihleri arasında Maltepe’de buluştu. Maltepe’de düzenlenen bu etkinliğe katılan Diyarbakır Kültür ve Sanat Derneği (DİYARDER) Başkanı Cuma Ali Kahraman, SESİM TV’ye açıklamalarda bulundu. Kahraman “Diyarbakır’da barış içerisinde yaşıyoruz” dedi.

“Diyarbakır’da Kürt kardeşlerimizler beraber Türkmenler, Aleviler ve Sünniler olarak güzel bir kardeşlik ve barış içerisinde yaşıyoruz” diyerek sözlerine başlayan Kahraman, “Burada amacımız Diyarbakır’daki Türkmen kültürünü Alevi-Sünni demeden Kürtleşen Türkmenlerle birlikte yaşatmak, dedelerimizden miras kalanları devam ettirmek” dedi.

“Diyarbakır Mezopotamya’nın gözbebeği”

Diyarbakır’da 1500’lü yıllarda 500’ün üzerinde Türkmen köyünün olduğunu belirten Kahraman, “Son 50 yıldan bu yana ise 2 buçuk köyümüz kaldı. Bismil’in merkezinde, Ergani’de, Çermik’te ve Çüngüş’te yerli Türkmenler var. Diyarbakır kadim bir şehir, medeniyetin en zengin olduğu şehir; Mezopotamya’nın Anadolu’nun gözbebeği” değerlendirmesinde bulundu.

“Seçilmiş insanların görevleri elinden alınmamalı”

Diyarbakır’da Türkler ve Kürtler arasında herhangi bir anlaşmazlık olmadığının altını çizen Kahraman, “Ermeniler, Süryaniler gibi pek çok farklı kültürden insan barış içerisinde yaşıyor” diye konuştu. Çiftçilikle uğraşan DİYADER yöneticilerinden Yüksel Yaşar, “Pamuk, mercimek ve buğday ekiyorum hayvancılık yapıyorum” bilgisini verdi ve Diyarbakır’daki belediyelere atanan kayyuma da tepki gösterdi ve “Seçilmiş insanların görevleri elinden alınmamalı, bu çok yanlış” yorumunu yaptıç