Diyanet İşleri Başkanı, birçok tepkiyi üstüne toplayan “kamu spotu”na yönelik eleştirilere karşı, erkeğe hizmet etmenin kadının görevi olduğunu savundu.

Diyanet, kadın düşmanı çalışmalarına bir yenisini ekleyerek kadının evde “hizmetçi” gibi gösterildiği bir kamu spotu yayınlarken; Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş ise kendilerine yöneltilen tepkilere karşı erkeğe hizmet etmenin kadının görevi olduğunu öne sürerek “Bir kamu spotu hazırladık. Bunu da hazmedemediler” dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Diyanet’in resmi sosyal medya hesabından “Telefonuna değil, eşinin yüzüne bak” mesajı verme iddiasıyla yayınlanan ancak kadının “hizmetçi” gibi gösterildiği kamu spotuna yönelik eleştirilere kendince tepki gösterdi.

ERKEĞE HİZMET ETMEK ‘GÖREV’

“Bir kamu spotu hazırladık. Bunu da hazmedemediler. Bununla ilgili Meclis’e önerge bile verdiler. Bir kadının eşine çay getirmesi, kek getirmesi, kocasının da kadınlara karşı görevlerini yerine getirmesi kadar doğal bir şey olabilir mi?” diyen Erbaş, “Filmle farkındalık uyandırmayı amaçladıklarını belirterek “Eşler birbirine daha sıcak davransınlar, daha yakın olsunlar, aile olsunlar, aile olduklarını göstersinler diye böyle bir kısa film yaptık. Bir dakika bile değil. Bizim medeniyetimizde kadın görevini yapacak, erkek görevini yapacak” şeklinde konuştu.

Aile bağlarının bu tepkilerle yok edilmeye çalışıldığını savunan Erbaş, “Bizim bu anlayışımızın dışında olan kesimler sürekli bir şeyler pompalamaya çalışıyor, bağlarımızı zayıflatmaya çalışıyor, kötülükleri artırmaya çalışıyor. Bu açıdan ne olur çocuklarımıza sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Diyanet’in kamu spotunu yayınlaması sonrası, bir çiftin telefon bağımlılığı nedeniyle birbirleriyle iletişim kuramadıkları mesajını içeren videonun işlenme tarzı birçok tepkiye sebep olmuştu. Kadının evde hizmetçi gibi gösterildiği sözde “kamu spotu”na, sosyal medya kullanıcıları tepki göstermişti.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi