DERSİM’İN YİĞİT EVLADI, EBRU TİMTİK UĞURLAR OLSUN, İBRAHİM MAYDA YAZDI.

ÖLÜM ADIN KALLEŞ OLSUNGazetemiz için yazı yazmaya oturduğumda Adil Yargılanması İçin 238 Gündür Ölüm Orucunda Olan Av. Ebru Timtik’in Bakırköy Dr..Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Kalbinin Durarak Hakk’a Yürüdüğünü Twitter’da Okudum. Ebru Hakk’a Yürüdü;

Aytaç’ın Durumu İse Kritik Aşamada. Devrin Daim Olsun Dersim’in Yiğit Evladı, Uğurlar Olsun.Acımız Büyük, Başımız Sağ Olsun.
Bir ana düşünün kırk hafta dünyanın bütün zorluklarına katlanarak yavrusunu, gözünün nurunu , soyunun devamını sağlamak için çabalıyor ve en zor acıya dayanarak anne oluyor. Hele doğurduğu bebeği sağlıklıysa ve memesini emdiyse değme keyfine o annenin. Artık anne olmuştur, yavrusu vardır, gözüne uyku girmez, bebeği ağladığında acıktığı için mi, gazı olduğu için mi, uykusu geldiği için mi, kabız olduğu için mi annelik iç güdüsüyle onu bilir ve ona göre yavrusuna müdahale eder.
Aç kalır, susuz kalır, yorganını satar , ne yapar eder çocuğunu okutmaya çalışır. Hele bir de çocuğu zekiyse bu işi daha da aşkla yapar. Çocuğu Hukuk Fakültesini kazanmışsa derki benim çocuğum okuyup Avukat olacak İnsan Haklarını Savunacak ya da Hakim ve ya Savcı olacak Adaletli davranacak.
Ebru ‘nun ailesi Dersim’den Elazığ’a yoksulluktan kurtulmak, ekmek parasını helaliyle kazanmak için göç ederek genelde Dersim’lilerin oturduğu Yıldızbağları mahallesinde bir apartmanın bodrum katında yaşamaya başlar, kardeşi Barkın da ablası gibi hukuk fakültesini kazanır, okulunu bitirerek insan hakları savunucusu bir avukat olur. Maalesef Av. Barkın Timtik de şu anda cezaevinde ve hükümlü.
Annesi Ebru ve Barkın’ın duruşmalarına
kutsalımız olan ziyaretlere ( Düzgün Baba, Sultan Hıdır, Ağuçan,Munzur Baba , Sarı Saltık, Derviş Cemal, Baba Mansur, Kureyş Baba) gittiğinde pişirdiği lokmalarla gider ve arkadaşlarına dağıtır ki bu Ulu Erenler çocuklarına yardımcı olsun, adil yargılansınlar ve tahliye olsunlar.
Ebru ölüm orucundayken şöyle demişti : Tahliye olduğumda çok sevdiğim memleketim Dersim’e gidersem iyileşirim.
Ebru sağ olarak kutsal topraklara gidemedi ; bedeni Dersim’de, kutsalımızda defin edilecek.
Seni yaşatamadığımız için üzgünüz Ebru can.
Devrin daim olsun Dersim’in yiğit evladı, uğurlar olsun .
                          İbrahim MAYDA