Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin üzerinden geçen bir yıla karşın sorunları çözülemeyen depremzedelerin dertlerine bir yenisi daha eklendi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre; çadır ve konteynerlerde yaşam mücadelesi veren depremzedelerin umutla beklediği TOKİ konutları kuralarının, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyareti” nedeniyle ertelendiği öğrenildi.

Eş zamanlı tüm illerde yapılacaktı

TOKİ kuralarının heyecanla beklendiği deprem bölgelerindeki muhtarlara AFAD yöneticileri tarafından bir bilgilendirme yazısı gönderildi. Yazıda, 1 Şubat’ta tüm illerde eş zamanlı yapılması planlanan TOKİ kuralarının ertelendiği kaydedildi. Erteleme gerekçesi olarak ise “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın bizzat katılımı ile deprem yaşayan her ilde ayrı ayrı çekiliş yapılacağı bildirilmiştir. Çekiliş günü ve saatinin netleştiğinde bilgisinin ayrıca verileceği belirtilmiştir” ifadesi kullanıldı. 

“Biz mi kurtulduk yoksa gidenler mi?”

Ertelemeye yönelik değerlendirmelerde bulunan CHP Osmaniye Milletvekili Asu Kaya, “6 Şubat 2023’ten bugüne geçen zaman, depremzedeler için çok çetin bir mücadeleye sahne oldu. Depremzedeler, ‘Biz mi kurtulduk yoksa gidenler mi kurtuldu’ diyor. AKP iktidarı deprem bölgesinin sesini duymuyor” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Depremzedelere bir yıl içerisinde eşyalı konutlarını teslim edeceğiz” sözünü anımsatan Kaya, şunları kaydetti:

“Deprem konutlarını hak sahiplerine verin”

“Depremzede bir umut beklemeye başladı. Konutların çok az kısmını tamamladılar. ‘1 Şubat’ta merkezi kura sistemiyle kuraları çekeceğiz ve depremzedelere vereceğiz’ dediler. Şimdi, süresiz şekilde bu kuraların ertelendiğini söylüyorlar. Cumhurbaşkanı Erdoğan tek tek deprem illerini gezecek ve kuraları kendi elleriyle çekecekmiş. Deprem konutları siyaset üstü olmalıdır dedik ama siz bu sesi hiçbir zaman için duymak istemediniz. Deprem konutlarını da siyasetin merkezine aldınız, propaganda aracı haline getirdiniz. Deprem konutlarını bir gün dahi geciktirmeden deprem konutlarının kurasını çekin ve hak sahiplerine verin.”