DEM Parti MYK’sının Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sadık Akış’ın gözaltına alınarak İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alınması ve yerine kayyım atanması sonrası düzenlediği olağanüstü toplantı sona erdi.

Artı Gerçek’ten Seda Taşkın’ın haberine göre, MYK toplantısının ardından DEM Parti Grup Başkanvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit açıklama yaptı. Koçyiğit’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“İstediğinde ‘bir kayyım atanır’ diyen bir iktidar ülkeyi yönetiyor”

Hakkâri Belediyemizin gaspı ile güne başladık. MYK’de olağanüstü bir toplantı aldık. Belediyemizi abluka altına alındı üyelerimizin içeri girmesine izin verilmedi. Sonrasında İçişleri Bakanlığı ilan eden bir açıklama yaptı. Kayyım atanma konusunda uydurma gerekçelerle hukuksal kılıf giydirmeye çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Verilen kararların siyasi olduğunu biliyoruz, sadece biz değil bütün dünya kamuoyu biliyor.

Demokrasiye darbe yapmak, bu iktidarın bu yüzyılda yaptığı en korkunç suçlardandır. Kendini anayasadan üstün gören bir parti ile yönetiliyor Türkiye. İstediğinde ‘bir kayyım atanır’ diyen bir iktidar ülkeyi yönetiyor.

“Kürdün OHAL’i hiç bitmiyor”

Kürt hakkının seçimlerde gaspçı anlayışı çöp sepetine attığını söyleyen Koçyiğit, şöyle devam etti:

“Bunun intikamını belediyelerimizden almaya çalıştı. Hilvan’da halkımız iradesine sahip çıkıp, cevabını verdi. Mehmet Sıddık Akış ön seçimde belirlenmiş adayımız ve seçimle iş başına gelen bu doğrultuda hizmet vererek eşbaşkanımız olmuştur. Şu an işlenen OHAL hukukudur. Kürdün OHAL’i hiç bitmiyor. Bu mudur normalleşme, bu mudur ilk adım? AKP-MHP iktidarının anlayışı budur.

Hakkari belediyemizin toplum borcu 348 milyon ancak seçilen arkadaşlarımız geldiklerinden beri halka hizmet etmeye çalışıyorlar. Hakkarili yurttaşlar beyanını ortaya koymuştur. Gasp halkın iradesini boşa çıkarmanın önünü açmıştır. Belediyelerimize yönelik bu uygulama sadece partimize değil, insanlığın büyük mücadele ile kazandığı seçme seçilme hakkına yapılmıştır.

Mücadele çağrısı

Bütün kamuoyu tepkisini en büyük şekilde göstermekledir. STK’lerden ,sanatçılara kadar yüreği demokrasi ile artan herkes ses çıkarmalı, Hakkari halkının iradesine ses çıkarmalıdır. Hakkari’de olanlara izin verirsek, sonuçlarının nerede tamamlanacağını tahmin etmek hiç de zor değil. Türkiye’nin ikinci yüzyılında demokrasi mücadelesinin önüne kurulmuş bir barikattır. Burada sadece Hakkari, DEM Partinin değil bu ülkenin hikayesidir. Hakkari için de aynı duyarlılığı göstermelidir. Yol ayrımına, demokrasi mücadelesini sekteye uğratmaya karşı tuzaktır. Tüm muhalefeti bu gasp girişimine karşı mücadele etmeye davet ediyoruz.

Nöbet eylemleri başlatacağını belirten Koçyiğit, vicdan sahibi herkesi bu nöbetlerde yanlarında olmaya çağırdı. Koçyiğit, şöyle konuştu:

“Oluşturulan bir heyet Hakkari’ye hareket etti. Bugün bütün Türkiye’nin her tarafında demokratik taleplerimizi dile getirecek eylem ve etkinlikler organize ediliyor. Bugün saat 18.00’de Şişhane’de bir açıklama gerçekleşecek. Eş Genel Başkan Tülay Hatimoğulları da orada olacak. Bu hukuksuz sürecin bütün muhalefet partilerine enformasyonunu yapacağız, bu hukuksuzlukları dış ilişkiler komisyonu da başlatmış durumda.