Çin’de, kuş gribi enfeksiyonu nedeniyle bir kadının öldüğü bildirildi. Farklı enfeksiyon türleri ile kuş gribinin bir kombinasyonu olduğu açıklanan virüsün insandan insana bulaşma riskinin düşük olduğu bilgisi de eklendi.

Şüpheli vaka tespit edilmedi

T24’ün aktardığına göre Çin’in Anhui eyaletinde yaşayan 63 yaşındaki kadının altta yatan sağlık sorunları ile birlikte 30 Kasım’da öksürük, boğaz ağrısı, ateş ve diğer semptomlar da görülmeye başladı. Ulusal Hastalık Kontrol ve Önleme İdaresi tarafından yapılan açıklamada, kadının öldüğü bildirilirken yakın temasa geçen kişilerin taramalarının negatif olduğu ve şüpheli vaka bulunamadığı da söyledi.

“İnsandan insana bulaşma gerçekleşmedi”

Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, virüsün tüm genom dizisi analizlerinin “H10N5” virüsünün kuş kökenli olduğunu ve “kuştan insanlara epizodik bir türler arası bulaşma” olduğu söylendi. Uzmanlar, “Virüsün insanları enfekte etme riski düşüktür ve insandan insana bulaşma gerçekleşmemiştir” diye ekledi.

Çin, birçok türden hem çiftlik hem de yabani kuşların büyük popülasyonlarına sahip. Uzmanlara göre bu durum, kuş virüslerinin karışması ve mutasyona uğraması için ideal bir ortam oluşturuyor.