CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, 9 işçiye mezar olan altın madeni için “ÇED olumlu” kararına dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum’un “Olur” verdiğini belirterek, “Asli kusurludur yargılanmalı” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Yavuzyılmaz,, Erzincan İliç’te 13 Şubat’ta meydana gelen ve 9 işçinin ölümüne neden olan Çöpler Altın Madeni faciasında madendeki “ÇED olumlu ve 2. Kapasite Artışı” iznini veren yetkilinin bizzat dönemin Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum olduğuna dair belgeyi paylaştı.

Sözcü Başak Kaya’nın haberine göre Yavuzyılmaz “İktidarın maden faciası sonrası sır gibi sakladığı bir belge vardı. Bu belgeye ulaştık. ÇED olur kararını bizzat dönemin bakanı Murat Kurum vermiş, Bakan’ın ‘Olur’ imzalı belgesi ortaya çıktı” dedi. Yavuzyılmaz şöyle devam etti:

“ÇED Olumlu Kararında Bakanın imzası var ve bu bakımdan dönemin Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’da asli kusurludur. Bu imza felaketin altına atılan imzadır. İliç Cumhuriyet Başsavcılığı’na sunulan Bilirkişi Raporuna göre; ÇED Olumlu Kararı veren yetkililer asli kusurludur.