31 Mart seçimleri yaklaşırken partilerin adaylık çalışmaları da son hız devam ediyor. Bu kapsamda CHP’de gözler Perşembe günü toplanacak Parti Meclisi’ne (PM) çevrildi.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre CHP’nin Ocak ayı sonuna doğru açıklamayı planladığı yerlerden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde “kadın aday” seçeneği güçlenirken, parti kulislerinde Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in ismi öne çıkıyor.

İstanbul ilçeleri açıklanacak

Yeniden aday gösterilen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu için 5 Ocak Cuma günü Haliç Kongre Merkezi’nde aday tanıtım toplantısı yapılacak. Bu çerçevede, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Küçükçekmece Belediye Başkanı Kemal Çebi, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık’ın yeniden aday gösterilebileceği ve PM’nin onayına sunulabileceği belirtiliyor.

Çerçioğlu yine Aydın’dan

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun adaylığı netleşmesine karşın, PM onayına sunulmamıştı. Kulislerde, Çerçioğlu’nun adaylığının, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday gösterilme ihtimali nedeniyle açıklanmadığı iddiaları yayılmıştı. Parti yönetimi ise Çerçioğlu’nun İzmir adaylığının hiç gündeme gelmediğini, ancak bu ilden aday olacağı iddialarının bile seçmende tepkiye yol açtığını, yine Aydın’dan aday gösterileceğini ifade ediyorlar.

Karalar ve Seçer’e kesin gözüyle bakılıyor

Çerçioğlu’nun yanı sıra, partinin yaptırdığı anketlerde, memnuniyet oranı yüksek çıkan, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in yeniden aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Hatay Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın yeniden aday gösterilme olasılığı da yüksek görülüyor.

Soyer’in memnuniyet orası oldukça düşük çıktı

Açık uçlu soru yöneltilerek yapılan kamuoyu anketinden ise halen CHP’nin gölge kabinesinde İçişleri Bakanlığı’ndan sorumlu olan İzmir Milletvekili Murat Bakan en çok tercih edilen isim oldu. Ancak CHP kaynakları, partinin kalesi olan yerlerde çok zorunlu olmadıkça milletvekili veya MYK üyelerinin aday gösterilmemesi yönünde eğilim olduğuna işaret ediyorlar. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in memnuniyet oranı ise oldukça düşük çıktı. 

CHP’de bir süredir, Genel Başkan Özgür Özel’in İzmir’de kadın aday gösterilmesini istediği konuşuluyor. Parti kulislerinde bu konuda ön plana çıkan isim ise Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel oldu.

Antalya’da belirsizlik sürüyor, Muhittin Böcek’den memnuniyet düşük

CHP, seçimin kazanılması kritik görülen Antalya’da da adayını en son açıklamayı planlıyor. 2019’daki ittifak avantajı ile seçimi kazanan CHP, 31 Mart’ta ise bu ili kritik görüyor. Mevcut başkan Muhittin Böcek’le ilgili memnuniyet anketlerinin düşük geldiği belirtilirken, kamuoyu anketleri de dikkate alınarak, son kararın verileceği ifade ediliyor. Böcek’in yeniden aday gösterilmemesi halinde, en güçlü aday olarak ise Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal görülüyor.

‘Büyükerşen ancak kendisi istemezse aday gösterilmez’

CHP yönetimi, uzun yıllar belediye başkanlığı yapan bazı belediye başkanlarını ise değiştirme eğiliminde. Bu çerçevede 5 dönem belediye başkanlığı yapan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Çanakkale Belediye Başkanı Gökhan Ülgür yeniden aday olmadı.

5 dönemdir Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan Yılmaz Büyükşerşen ise bu yönde bir karar almadı. CHP kurmaylarına göre artık Eskişehir’in “simgesi” haline gelen Büyükerşen’in isteği dışında yerine başka bir ismin aday gösterilmesi olasılık dahilinde görülmüyor.

Büyükerşen’in artık 6.dönem için aday olduğuna dikkat çeken parti kaynakları, Büyükerşen, seçmen memnuniyeti en yüksek belediye başkanlarımızdan. Ama artık değişim olsun, diyenler de çok fazla. Kendisi istediği sürece aday olur, ‘artık yeter’ derse de partinin işini kolaylaştırır” görüşünü dile getiriyorlar.

Tekirdağ’a da kadın aday

CHP’de olan Tekirdağ’da mevcut başkan Kemal Albayrak’ın yeniden aday gösterilmesi düşük olasılık görülüyor. CHP kulislerinde, önceki dönem Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer’in belediye başkanlığına aday gösterileceği konuşuluyor.