Cem Sultan Ermiş, Piri Baba etkinliğinde: “Aleviler olarak, eşit yurttaşlık istiyoruz”

Cem Sultan Ermiş, Piri Baba etkinliğinde: “Aleviler olarak, eşit yurttaşlık istiyoruz”

  1. Geleneksel Piri Baba Kültür ve Sanat etkinliklerinde konuşan Cem Sultan Ermiş, “Sorunlarımızın çözümü TBMM. Bugün 11 Eylül. İki gün önce 9 Eylül’dü. 19 Mayıs 1919’da Samsun’dan karaya çıkan mavi gözlü sarı saçlı dev Anadolu’yu kurtarmak için bu topraklara ayak bastığı zaman birileri Mustafa Kemal’e idam fetvası verirken hünkârda bulunan Ahmet Çelebi mürşidimle Salih Dedebaba’da Kuvai Milliye’ye ve Kurtuluş Savaşı’na koşulsuz destek verdiler. Dergâhtaki bütün varlıklarımızla Kurtuluş Savaşına kanımızı verdik, canımızı verdik. Şimdi de karşılığını istiyoruz sayın vekillerim. Dergâhlarımızın bize verilmesini istiyoruz” diyerek sözlerine başladı.

“İbadet yapabilmek için Hacı Bektaş Kaymakamı’ndan izin almak zorundayız. Bu bizleri üzüyor”

“Piri Baba dergâhında dedemiz yatıyor, Karacaahmet’de dedemiz yatıyor. Ama biz oralarda kiracıyız. 1925’de Tekke ve Zaviyeler kapatıldıktan sonra dergâhlarımız elimizden alındı. Hükümetin bir önceki Alevi açılımına kadar Hacı Bektaş dergâhına da müze statüsünde para vererek giriyorduk. Bu içimizi acıtıyor. Şu an para vermek kaldırıldı ama içerisinde 1826’da yapılan Camide 24 saat ibadete açık. Biz mürşidimizin dergâhımızda ibadet yapabilmemiz için Hacı Bektaş Kaymakamı’ndan izin almak zorundayız. Bu bizleri üzüyor” diyen Ermiş şöyle konuştu:

“Karşılığını istiyoruz”

“Biz Kurtuluş Savaşı’nda bedeller öderken, cumhuriyete sınırsız desteği verirken bunun karşılığını değerli milletvekillerim sizlerden istiyoruz. Parlamentodan iktidarıyla, muhalefetiyle bunu dillendirmenizi istiyorum. Eylül ayının içerisindeyiz. Zorunlu din dersleri ile çocuklarımız ciddi bir travma yaşıyor. Evde, cemde başka bir inançla yaşıyor. Okulda başka bir müfredatla karşılaşıyor. Bu da öğrencilerimizin psikolojisini bozuyor. Asimilasyonun en dip noktası orasıdır. Eski bir MEB emeklisi olarak konuşuyorum. Okullarımızda ciddi bir asimilasyon yapılıyor. Bunlara da son verilmesini istiyoruz. Çözüm kaynağı TBMM. Alevi toplumu kadar barışçıl, demokrasiye inanmış bir toplum yeryüzünde yoktur. Çözümün TBMM’de olduğuna inanıyoruz ve sizlere de güveniyoruz. Aşk ile kalın, sağ olun, var olun.”