Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan KAFTANCIOĞLU’nun bu gün Çağlayan adliyesinde yeni duruşması gerçekleşti.

Sadece Cumhuriyet Halk Partisi Değil İstanbul’da İyi Parti, Halkların Demokratik Partisi, Saadet Partisi başta olmak üzere birçok siyasi parti, köklü sivil toplum kuruluşları, Sanatçılar ve İstanbul halkı duruşmaya yoğun ilgi gösterip çağlayan adliyesini ve bahçesini doldurdu.
Duruşma öncesi CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem ERKEK Demokrasi mücadelesi veren herkesle birlikte Çağlayan Adliyesi’ndeyiz. Bu davada İl başkanımızın sayın Canan Kaftancıoğlu’nun yıllar önce attığı tivitler nedeniyle yargılanıyor. Bu davada düşünce yargılanıyor eleştiri yargılanıyor. Siz insanları yargılayabilirsiniz insanları hapsedebilirsiniz ancak düşünceyi hiçbir zaman hapsedemezsiniz yargılayamazsınız” diye konuştu.
Paylaşımın yapıldığı bahse konuların çoğunun sahte hesaplardan atılmış ve aslına uygun olmadığı savulan ve 7 yıl önceki paylaşımların seçimler sürecinde akla gelmesi halk tarafından yeni bir adaletsiz sürecin başladığı herkesimden tepkiye yol açtı.

     Bu gün ikinci duruşması gerçekleşen Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Canan KAFTANCIOĞLU duruşma sonrası halka yaptığı açıklamada;Baştan sona hukuksuz bir süreçle karşı karşıyayız. 23 Haziran seçimine giderken iddianame oluşturuluyor ve 5 gün içinde kabul ediliyor. Mazbatadan bir gün sonra duruşmamız vardı. 18 Temmuz yine bir aradayız. Demekki seçimlerde yargıyı çok üzmüşüz.

AKP vesayeti yargı eliyle siyaseti dizayn etmektedir. Bu dava, İstanbul’u yeniden halka vermek üzere yola çıkmış bir il başkanını dolayısıyla sizleri cezalandırma davasıdır. Çünkü o kaybetti, biz kazandık arkadaşlar.
AKP vesayetine son verene kadar bedeli ne olursa olsun susmayacağım dedi.
Savcı Mütalaası Açıklandı;

  1. Canan Kaftancıoğlu’nun yargılandığı duruşmada savcı mütalaasını verdi. Mütalaada; Kaftancıoğlu’nun paylaşımlarında Recep Tayyip Erdoğan’a zincirleme şekilde alenen hakaret ettiği, paylaşımları ile o dönem başbakan olan Erdoğan’a zincirleme şekilde alenen hakaret ettiği, halkı zincirleme şekilde kin ve düşmanlığa alenen tahrik ettiği, birden çok kez yayın yolu ile silahlı terör örgütü propagandası yaptığı iddia edildi. Savcı; Kaftancıoğlu’nun; Cumhurbaşkanına hakaret, Türkiye Cumhuriyetini alenen aşağılama suçlarından cezalandırılmasını istedi.
    Savcı, Kaftancıoğlu’nun “Cumhurbaşkanına hakaret”, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme”, “Silahlı terör örgütü propagandası yapmak”, “Kamu görevlisine hakaret”, “Türkiye cumhuriyeti devleti askeri teşkilatını aşağılamak” suçlarından 4 yıl 10 aydan 17 yıl kadar hapsi istenen dava duruşması 6 Eylül 2019’a ertelendi.