TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında, Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin verdiği karar TBMM’de okundu. Bununla birlikte Can Atalay’ın vekilliği düşürülmüş oldu.

Meclis Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ başkanlığında bir araya geldi.

Gezi davasında 18 yıl hapis cezasına çarptırılan ve AYM’nin 2 kez hak ihlali kararı vermesine rağmen tahliye edilmeyen TİP Hatay Milletvekili Can Atalay hakkındaki milletvekilliğinin düşürülmesi kararı TBMM Genel Kurulu’nda okundu. Kararın okunmasıyla birlikte Atalay’ın vekilliği resmen düşürülürken TİP’in milletvekili sayısı da 3’e düştü.

MUHALİF VEKİLLER KÜRSÜYE YÜRÜDÜ

Kararın okunmasının ardından muhalefet vekillerin ellerindeki dövizlerle kürsüye yürüdü. TİP Genel Başkanı Erkan Baş, kürsüye yürüdü. DEM Partililer, ellerini Meclis sıralarına vurarak “Anayasa’ya darbe yapıyorsunuz” sözleriyle tepki gösterdi.

MECLİS’TE ORTALIK KARIŞTI

TBMM’de Can Atalay’ın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin okunan karar için aleyhte ve lehte konuşmalar yapıldı.

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, “Anayasanın 153. maddesine göre yürütülmekte olan bir dava hakkında burada görüşme mi yapacağız? 154. maddesine göre adli merciler huzurunda görülen dava, kesin hüküm noktasında Yargıtay’ın bağlayıcı hükümleri vardır. Biz anayasanın içeriğine göre, kesin hükmü verilen kararı okuyoruz. Biz yargılamada bulunmuyoruz” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın “Burada bir milletvekilinin seçildiği ve görev yapması gereken Meclis’te olmamasını konuşmuyoruz. Yüksek yargı arasında çıkan tartışmayı konuşuyoruz. Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş bu kararı enden okumadı. TBMM’nin onurunu korumak için…” diye konuştu.

TİP GENEL BAŞKANI ERKAN BAŞ SERT KONUŞTU

Genel Kurul’da söz alan TİP Genel Başkanı Erkan Baş şu ifadeleri kullandı:

“Usulsüz bir işlem yapılıyor. Anayasa ayaklar altına alınıyor. Şu anda itiraz ettiğimiz şu; ‘Anayasayı tanımıyoruz’ diyen Yargıtay’ın kararının Meclis’te okutulması. Bu kadar Meclis tutanaklarına girdiğinde sizin de vekilliğiniz sorgulanır. Şimdi karar okunacak, milletvekilliği düşürülecek. Demek ki milletvekiliymiş değil mi? Eğer milletvekili ise neden 9 aydır içeride? Kararı Bekir Bozdağ okuyor. O hak ediyor çünkü okumayı! Türkiye’de adaleti katleden Bekir Bozdağ yaptırsın bunu önce! Elinizden geleni ardınıza koymayın.”

NE OLMUŞTU?

Anayasa Mahkemesi, (AYM) Gezi Davası’ndan tutuklu bulunan TİP Hatay Milletvekili Can Atalay’la ilgili ikinci kez hak ihlali kararı vermişti. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk ihlal kararında olduğu gibi, dosyayı Yargıtay’a göndermişti.

Daire, “Anayasa Mahkemesi’nce verilen ikinci ihlal kararının hukuki değeri olmadığını, bu bağlamda Anayasa’nın 153/6. Maddesi kapsamında uygulanabilecek bir kararın var olmadığını” belirterek Anayasa Mahkemesi’nin kararına uyulmamasına karar vermişti.