Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Can Atalay, Toplumcu Mühendis, Mimar ve Şehir Plancılar 1. Kurultayı’na mesaj iletti. Atalay mesajında, “Gün memlekete sahip çıkma; halkımıza ve özgürlüklerimize, Cumhuriyet’e ve demokratik kazanımlarımıza dört elle sarılma günüdür!” dedi.

Atalay’ın mesajı bu şekilde:

“Değerli arkadaşlarım,

Kardeşler!

Her şeyden önce dayanışmanız için, özgürlüklere sahip çıkma kararlılığınız için canı yürekten her birinize ve hepinize teşekkür etmek isterim.

Memleketin en önemli geleneklerinden biri mimar, mühendis ve şehir plancılarının toplum için toplum yararına verdikleri mücadeledir. 1960’ların ortasından bu yana ne söylediyseniz ne yazdıysanız haklı çıktınız.

Bugün henüz çıkan yeni yasayla son yirmi yıldır takip edilen politikanın derinleştirilmesi bu politikanın, tüm sınırların kaldırılmasına şahit oluyoruz. 5366 sayılı Yasa Belediye Kanunu’nun 73. maddesinde 2010 haziranında yapılan düzenleme de, 2012 yılı KHK’ları da, 6306 sayılı yasa da deprem güvenliğini sağlamadı. Sağlıklı evler, yerleşimler her geçen gün daha da uzak hale geldi. Bugün her şey mekanı, doğayı, kentleri ve evlerimizi piyasa koşularına ve rant hedefine özgüleyen bu yasal, hukuksal, iktisadi modelle çok daha pahalı, sağlıklı, deprem güvenlikli yerleşimler neredeyse bir zenginlik alameti.

Gün memlekete sahip çıkma günüdür!

Gün halkımıza ve özgürlüklerimize, Cumhuriyet’e ve demokratik kazanımlarımıza dört elle sarılma günüdür.

Birbirinden çok farklı düşünen toplumsal kesimler yan yana düştüler ve umarım omuz omuza memlekete sahip çıkacağız!
Önünüzde, önümüzde çok işler var. Çalışmanızda hepinize başarılar dilerim.

Eşitlik ve özgürlük yolunda asgari bir demokratik ortamın kazanılması; Cumhuriyet’in demokratik kazanımlarının korunması ve geliştirilmesi yolunda hepinize, hepimize kolay gelsin!

Silivri’den Selamlar.
Bakî ilk selam.”

Şerafettin Can Atalay
Türkiye İşçi Partisi Hatay Milletvekili Kasım 2023

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi