TİP Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, Meclis’te emekçiler açısından Türkiye’nin ekonomik ve güncel durumu hakkında yaptığı konuşmada AKP sıralarına dönerek, “Gezi’yi mumla arayacaksınız!” dedi.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkan Yardımcısı Barış Atay, Meclis Genel Kurulu’nda emekçiler açısından Türkiye’nin ekonomik ve güncel durumu hakkında yaptığı konuşmada AKP sıralarına dönerek, “Bir halkın varlık sebebi nedir? Holdinglerinizi her geçen gün biraz daha zengin etmek mi? Her gün biraz daha yoksullaşan, her dediğinize “Tamam, ağam.” deyip kendinize yeni uçaklar, araba konvoyları ya da yeni saraylar yaptırmanızı izlemek zorunda kalmak mı? Yaratılan korku devleti yüzünden bir kenarda başına gelecekleri beklemek zorunda kalmak mı?” diye sordu.

TİP Genel Başkan Yardımcısı ve Hatay Milletvekili Barış Atay, Meclis Genel Kurulu’nun 18. Birleşimi’nde gündem dışı söz alarak Türkiye’de emekçilerin yaşadığı ekonomik zorluklara, bir süredir devam eden toplu intiharlara ve Rabia Naz’ın ailesi ile olayı araştıran gazetecilere yönelik baskılara değindi.

“EMEKÇİLER AÇISINDAN HER ŞEY AKP’NİN ANLATTIĞI GİBİ Mİ?”

“İktidar partisi on sekiz yıldır ülkeyi yönetiyor. İktidara gelmelerinin en büyük sebeplerinden biri de 2001 krizi ve o günlerde sembolleşen ‘Sayın Başbakanım, al, ben esnafım’ diye yazarkasa atan esnaf. Yıllar boyunca, Türkiye şöyle ilerliyor, böyle büyüyor hamasetinin altında biz örneği sıkça duyduk iktidar partisinden” diyen Atay, “Peki, acaba emekçiler açısından her şey AKP’nin anlattığı gibi miydi?” diye sorarak şu ifadeleri kullandı:

“Geldikleri günden bugüne anlattıkları bu toz pembe tablonun içinde bir nebze büyüme, refah varsa söyledikleri gibi emekçiler için değil milyonlarca lira vergilerini her sene bir daha, bir daha sildikleri, her ihaleyi bir şekilde verdikleri Cengiz, Limak, Kolin, Sancak, Sabancı, Koç ve birçok yandaş holding içindir emekçinin sırtına basarak, alın terini sömürerek, üstlerine basa basa refah içinde yaşıyorlardır, doğrudur partinin dediği.”

“İŞ BULAMADIĞI İÇİN İNTİHARA YELTENENLER SÖZ ETTİĞİNİZ REFAHIN NERESİNDE DURUYOR?”

“Peki, henüz iktidarının 5’inci yılında, geçinemediğini dönemin başbakanına söyleyen çiftçinin durumu nedir? ‘Ananı da al git, artistlik yapma’ cevabıdır. Kanser ilacını alamadığını bakana ulaşarak söyleyebilen Dilek’in durumu nedir? Cebine sıkıştırılan 3 kuruş paradır ve karşılığında verdiği ‘Siz çaresizliği hiç tatmamışsınız’ lafıdır. Peki, ya, ısınabilsinler diye çocuklarına saç kurutma makinasını açıp öbür odada intihar etmek zorunda kalan anne ya da pantolon alamadığı için canına kıymak zorunda kalan baba için durum nedir? Meclisin, belediyelerin önünde kendini ateşe verenlerin, Meclis çatısına çıkıp, iş bulamadıkları için intihara yeltenenlerin durumu nedir? Şu an onlarca fabrika, atölye, belediyeler önünde eylem yapan, halkları için şehirden şehre yürüyen ve zorbalıkla karşılaşan işçiler ya da hakları gasp edilen EYT’liler için durum nedir? Bütün bunlar sizin söz ettiğiniz refahın, büyümenin neresinde duruyorlar?”

“GEZİ’Yİ MUMLA ARAYACAKSINIZ”

Birçok ülkedeki hükümet karşıtı eylemlere de değinen Atay, sözlerini şu şekilde sonlandırdı:

“Bugün Şili’de, Ekvador’da, Lübnan’da, Azerbaycan’da “Kesinlikle sokağa çıkmaz.” denilen insanların kendi iradelerini nasıl ortaya koyduğunu, nasıl karşı çıktıklarını görün, bakın, hiç aklınızdan çıkmayan Gezi’yi düşünün. Bu halk sizi iktidardan indirecek ama o gün emin olun, Gezi’yi mumla arayacaksınız.”

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi