TİP Hatay Milletvekili Barış Atay, HDP’li belediyelere kayyum atamaları ve HDP’ye yönelik operasyonları, iktidarın kendisine yönelik mücadelede HDP’yi yalnızlaştırmak için kullandığını söyledi.

Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Meclis’te düzenliği haftalık basın toplantısında konuşan Hatay Milletvekili Barış Atay, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Barış Atay, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Ana Bina’da yapılan toplantıda dışarıda savaş politikalarını sürdüren AKP’nin içeride de 31 Mart’tan bu yana HDP’ye yönelik ısrarlı bir saldırı devam ettirdiğini söyledi.

“İKTİDAR KAYYUM ATAMALARI HDP’Yİ YALNIZLAŞTIRMAK İÇİN KULLANIYOR”

31 Mart’ı 1 Nisan’a bağlayan gecede yapılan kayyum başvurularının ardından Mardin, Van ve Diyarbakır’a kayyum atanmasıyla başlayan protestolarda halkın ve milletvekillerinin kolluk güçleri tarafından nasıl ‘zulümkar’ bir şekilde engellenmeye çalışıldığının halen görüldüğünü belirten Atay, “Daha dün Remziye Tosun ve Dersim Dağ milletvekillerimizin bulundukları yerde 20 kadar polis tarafından ablukaya alınması bu ülkede seçilmişlerin, eğer AKP ve MHP’li değillerse nasıl bir tavırla karşılaştıklarını gözler önüne seriyor” dedi.

Kayyum darbesiyle görevinden alınan ve dün tutuklanarak, bugün adliyeye çıkarılan Adnan Selçuk Mızraklı’nın durumunu hatırlatan Barış Atay, “Biz TİP olarak, Adnan Selçuk Mızraklı’nın da, yüzde 60’ın üzerinde oy alarak seçilmiş fakat görevinden alınmış olan diğer belediye başkanlarının da yanındayız” ifadelerini kullandı. Atay, iktidarın kayyum atamalarını kendilerine karşı olan mücadelede HDP’yi yalnızlaştırmak için kullandığını söyledi.

“AKP UZUN SÜREDİR SAVAŞ POLİTİKASI YÜRÜTÜYOR”

Suriye’nin kuzeyine yapılan operasyonu ‘savaş’ olarak gördüklerini belirten Atay, “AKP uzun süredir hem Ortadoğu’da hem de ülke içerisinde ısrarlı bir savaş politikası yürütmektedir. İktidarlarını sürdürmek için gözlerini kırpmadan başka bir ülkenin topraklarına girdiler. 2011 yılında devirmeye çalıştıkları ‘Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını’ söyleyerek bu savaşı başlattılar. Ama ‘dünyayı fethedeceğiz’ deyip, ABD’nin bir sözü ile yerlerine oturmaları çok da uzun sürmedi.” diye konuştu.

“YARGI PAKETİ İLE GÖZ BOYAMAYA ÇALIŞIYORLAR”

İktidarın, ‘yargı reformu’ diyerek göz boyamaya çalıştığını ifade eden Aay, “Yargının bağımsızlığını güvenceye almayan hiçbir paket halkın çıkarına ve demokrasiye uygun olamaz. Bir yandan yargı reformu ile göz boyatılırken diğer taraftan mahkemelerdeki adaletsizlik devam ediyor” dedi.

Atay, Meclis’e sevkedilmesi beklenen ikinci yargı paketine ilişkin de şunları söyledi:

“Pakette çok tehlikeli bir durum var. Ceza indirimi getirmesi beklenen ikinci yargı paketinde çocukların istismarcılarıyla belli şartlarda evlenmesi durumunda, cezanın erteleneceğine yönelik hüküm bulunuyor. Yani çocukları tecavüzcüsü ile evlendirmeye yönelik bir yasa tasarısı getiriyorlar.”

Grup Yorum üyelerinin 159 gündür açlık grevinde olduklarını da hatırlatan Atay, seslerinin duyulmadığını da ekledi.