Gezi direnişi sürecinde Mehmet Ayvalıtaş’ın öldürülmesine ilişkin süren davada sanıklara beraat verilmesine tepki gösteren Baba Ali Ayvalıtaş, “Türkiye’de adalet yok” dedi.

Taksim Dayanışması tarafından düzenlenen basın açıklamasında Mehmet Ayvalıtaş’ın öldürülmesine ilişkin 6.5 yıldır süren davanın, sanıkların beraatiyle sonuçlanması protesto edildi. Konuya ilişkin Karaköy’de bulunan Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıya Mehmet Ayvalıtaş’ın ailesi, avukatları, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Milletvekili Ali Şeker ve çok sayıda kişi katıldı.

DELİLLER DOSYADA YER ALMADI

Toplantıda söz alan Mehmet Ayvalıtaş Ailesinin Avukatı Sevgi Evren “Yaptığımız itirazlar adli tıbba gitti. Fakat yine deliler karartıldı. Sanıkların kusursuz olduğu iddia edildi. Delillerimiz dosyaya alınmadı. Tespitler yapmamıza rağmen, alternatif rapor sunduk. Fakat iki sanık siyasi atmosferden yararlanarak, tedbir almadan, frene basmadan ağır bir suç işlediler. Tüm delillere rağmen beraat kararı verenler toplumun hafızasına kazındı. Bu cinayetlerin sorumlularının cezalandırılması için mücadelemiz devam edecek” ifadelerini kullandı.

“6 BUÇUK YIL BOYUNCA EZİYET ÇEKTİK”

Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş, 6 buçuk yıl boyunca eziyet çektiklerini belirterek, “Sürekli polis ve çevik kuvvetin şiddeti ve baskısı ile karşılaştık. Bizi Türkiye düşmanı olarak tanımlıyorlar. Orayı burayı yıkarız sanıyorlar ama biz yurdumuzu seviyoruz, adalet istiyoruz sadece. Türkiye’de adalet yok. Faşistlere, hırsızlara, tecavüzcülere adalet var. Yaşadığımız sürece mücadelemiz devam edecek” dedi.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi