Kamuoyunda Alevi İmam Hatip Lisesi olarak da bilinen ve Alevi toplumunun tepkisini çeken “Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Proje Lisesi”ne bir tepki de Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Başkanı Hüseyin Mat’tan geldi. Mat, “Aleviler, AKP’nin Asimilasyon ve İstismar Politikalarının Vitrin Görüntüsü Olmayacaktır.” dedi.

AKP iktidarı tarafından 17 yıldır sürdürülen dinci eğitim politikaları birçok kesim tarafından eleştirilirken kamuoyuna yansıyan “alevi imam hatip lisesi” Alevi kurumları tarafından tepki ile karşılandı. Hükümet tarafından ortaya atılan Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Proje Lisesi’ne Türkiye ve Dünya’nın birçok yerinde Alevi kurumlarından ve başkanlarından tepkiler gelmeye devam ediyor.

Süzer Holding’in sahibi Mustafa Süzer ve Sakine Tükek’in finansörlüğünü yaptığı Dosteli Yardım Eğitim Kültür Vakfı ile AKP hükümeti yöneticilerinin birlikte temelini attıkları Alevi İmam Hatip Lisesi olarak da adlandırılan Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Proje Lisesi İstanbul Halkalı’da bulunuyor.

Alevi İmam hatip lisesi olarak bilinen Özel Statülü Hacı Bektaş Veli Anadolu Proje Lisesi’ne ve eğitim alanında yaşanan gericileşmeye ilişkin AABK Başkanı Hüseyin Mat yazılı bir açıklama yaptı.

“AKP Hükümeti Laik Bilimsel Eğitime Karşı”

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Biz Aleviler yıllardır eğitim dinselleştirilmesine karşı mücadele verirken, AKP hükümeti laik, bilimsel ve kamucu bir eğitime karşı, sadece Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden değil, aynı zamanda siyasal İslamcı cemaatler ve tarikatlara ait vakıf ve derneklerle ‘işbirliği protokolu’ imzalayarak, eğitimde dinselleştirmeyi yaygınlaştırmakta ve yoğunlaştırmaktadır.

Son dönemlerde, AKP’nin arka bahçesi olarak bilinen cemaat ve tarikat vakıflarının, FETÖ’den boşalan yerlere yerleştiği ve özellikle de eğitim alanında daha aktif oldukları görülmektedir.

Laik, eleştirel, demokratik ve bilimsel eğitimden yana olan toplumsal kesimleri, FETÖ’ye karşı mücadele adı altında, yeni FETÖ’leri destekleyen, yerel yönetimler üzerinden maddi kaynak yaratan ve kamu eğitiminde alan açan politikalara karşı haklı eleştiriler getirmektedir. Tam da bu eleştirilerin yoğunlaştı bir dönemde, AKP’nin özellikle kendisine yakın duran Dosteli Yardım Eğitim ve Kültür Vakfı gibi bir kurum ile Hacı Bektaşı Veli Anadolu Proje Lisesi, açması bilinçli bir stratejinin parçasıdır.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi