CANLARDAN CANLARA HIZIR OLMA ZAMANI

Ataşehir Cemevi, Salgın Nedeniyle 100 Aileye Lokma Desteğinde Bulunacak

Yaklaşık iki aydır korona virüs nedeniyle bütün yaşam alanları daraltılmış durumda. Risk büyük, sürecin nasıl ilerleyeceği, yönetileceği ve yaptıklarımız yapamadıklarımız noktasında atılacak adımlar önemli.

İşçiler üretmeye davam ederken bir çok iş kolunda; 65 yaş üstüne, kronik rahatsızlığı bulunanlara ve 20 yaş altı ( çalışmayan) çocuklara evde kalma çağrılarıyla hayat durma noktasına gelmiştir. Bu salgının üreteni bizler olmasak da birbirimize yaymamak için bu süreçte cemal cemale olmamaya özen göstermek durumundayız. Bu nedenle evde kalma, yalnız olma bu sürecin ilacı
durumunda.

Ancak evde kalma ne kadar iyi ise buna karşı ihtiyaçlarımızı karşılamak ve yaşamı sürdürmek o kadar
zor. İşten çıkarılma, kepenek kapatma(küçük esnaf) vb. tüm alanların kapatılması aynı zamanda işsizlik anlamına gelmekte. Kısacası günlük yaşamını sürdürmek oldukça zor. Bu sürecin aylara yayılması ve zaten kıt kanaat yaşayanlar olarak yaşamdaki ihtiyaçları karşılamak daha da zorlaşmaktadır. Bu nedenle bu zor durumda Hızır olmak oldukça önemlidir. Bizler öğretimiz gereği böylesi zor zamanları ilk defa yaşamıyoruz, son da olmayacak; öncesinde yaptığımız gibi bu zorlukları birbirimizin Hızırı olarak bu süreçleri aşacağız. Şimdi bir kez daha Hızır olma zamanı.

Hızır sadece Hızır ayında değil darda ve zorda olana her zaman yetişme, el verme, lokmaları paylaşmanın adıdır.
Bizi evlere kapatan bu duruma karşı geçmişte yaptığımız gibi, Hanelerimizde cem olmayla bu zor süreci atlatalım.

Bizler Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Şubesi olarak yaşanan bu zor süreçte derneğimizde canlarımızın katkıları ile biriktirdiği lokmanın bir bölümünü darda zorda olan canlarımızla paylaşacağız. Bunu Mayıs başı ve sonrası cem evinde dağıtmak üzere iki ay şeklinde yapmayı hedeflemekteyiz. Yaklaşık 100 canımıza derneğimizin kasasında canlardan gelen lokmalardan canlara Hızır lokması desturu ile bu sürece katkı sunacağız, çorbaya tuz olacağız.

Canlar, Dostlar!
Bu süreç hanelerde kurduğumuz sofralarımıza başkasına açmak yanında, komşunun sofrasına vereceğimiz lokma ile de yapabiliriz. Bu hanede cem olmadır. Bu hane cemimizi bir birimizle dayanıştığımızda yerine getirmiş ve paylaşmış olacağız. Cümle Canlara Aşk İle!