Alevi kurumlarının genel başkanları bugün düzenledikleri basın toplantısında, 10 Aralık’ta İstanbul’da yapılacak ‘Laik Eğitim, İnsanca Yaşam, Demokratik Türkiye’ mitingine katılım çağrısı yaptı. Toplantıdan sonra Araştırmacı Gazeteci ve Yazar Ayhan Aydın Sesim TV’ye konuştu. Aydın, “Laik eğitim yok edildiği için buradayız” dedi.

“NEREDE BİR GÖZYAŞI VARSA ALEVİLER ORADADIR”

Aydın, Alevilerin bu eylemlerde sürekli olmasının iki nedeni var. Birincisi Alevi kimliklerinden dolayı, insancıllıklarından dolayı, evrensel, hümanist bütün o güzellikleri yüzyıllar boyunca yüreklerinde yaşattıkları için. Ezilenin yanında oldukları için, haksızlığın karşısında oldukları için tabi ki bunun yanındalar. Özlerinde var, inançlarında, öğretilerinde, yaşamlarında var. Hayat boyu ilke edindikleri insanı kamil olmak demek gönül kırmadan hayat sürmek demektir. Dolayısıyla nerede bir gözyaşı varsa Alevi oradadır, güzellik varsa oradadır, kan ve şiddetin karşısındadır. İkinci nedeni de bu kadar insancıl öğretinin sahibi olan bu topluluk da yüzyıllar boyunca hep zulme ve haksızlığa uğradığı için bir nevi hedef olmuştur. Hep ezilmiş, horlanmıştır. Kimlik olarak da, insan olarak da, inanç olarak da hakları verilmek istenmemiştir. Dolayısıyla da Aleviler hem yüreklerindeki sevgileriyle hem de uğradıkları haksızlıklar nedeniyle her zaman devrimci demokrat duruşların kesimlerin yanında olmuşlardır.” dedi.

Aydın devamında, “Ben Cem Vakfı’nda yıllarca hizmet ettim. Çok güzel çalışmaları oldu. Şimdi Cem Vakfımızın diğer kurumlarla birlikte laik demokratik Türkiye özlemiyle düzenlenecek bir miting toplantısında yer alması, logosunun diğer kurum logolarıyla birlikte olması beni çok mutlu etti.

“TÜRKİYE TEHLİKE ALTINDA”

Bu kadar coşkulu bir şekilde kucaklamak zorundayız 10 Aralık’ı. Sokaklar bizim demeliyiz, onbinler gelmeli demeliyiz. Çünkü bugün Atatürk’ün kurmuş olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yıldönümünde demokratik laik bir hukuk devleti Türkiye Cumhuriyeti’nin hedefleri olan en büyük hedeflerden saptığını görüyoruz. Bugün Türkiye artık tehlike altında.

“LAİKLİK YOK EDİLDİĞİ İÇİN BURADAYIZ”

Sadece Aleviler Bektaşiler değil inanlar samimi Müslümanlar bütün devrimci demokrat aydın insanların tümü ilkokullarda dinsel bir bağnazlığın gericiliğin çocuklarımızı esir etmesine, hocaların hacıların din eğitimi verenlerin çocukların kafalarına girerek her türlü aydınlığı karartmasına karşı olduğu için biz buradayız. Laiklik yok edildiği için biz buradayız.” dedi.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi