ANTALYA’DA  PİRSULTAN ABDAL KÜLTÜR DERNEĞİ KADIN MECLİSİ KURULDU

https://www.youtube.com/watch?v=8dGpi4OoE6Y&t=2s

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadın Meclisi Antalya’da düzenledikleri çalıştayla bir araya geldi. Kadın Meclisi’nin düzenlediği çalıştay, 5-6-7 Kasım tarihlerinde gerçekleştirildi.

https://www.youtube.com/watch?v=jeMno5x3Rqg&t=355s

Çalıştayın yapıldığı salona, ‘1993 Sivas Katliamı’nı unutmuyoruz, affetmiyoruz’, ‘Madımak utanç müzesi olmalı’, ‘Katledilen kadınlar isyanımızdır’, ‘Kadın cinayetleri politiktir’ yazılı pankart ve dövizler asıldı.

Çalıştayın ilk günü olan 5 Kasım günü; Satı Varol’un kadın mücadelelerini konu alan ‘Kadınlara Masallar’ adlı anlatımı yapıldı. Ardından Elifcan Koçyiğit’in moderatörlüğünde, ‘Öteki, Beriki: Günlük Yaşamda Alevi Kadınların Maruz Kaldığı Ayrımcı Dil’ üzerine sohbetler edilerek interaktif anket çalışması yapıldı. Sonrasında ise Alevi örgütlerinde kadın olmak ve kadınların Alevi örgütlerinden beklentileri konuşuldu.

Değerlendirmelerin ardından PSAKD Kadın Meclisi Yürütmesi’nin seçimi gerçekleştirildi.

Çalıştayın ikinci günü olan 6 Kasım günü ise PSAKD Örgütlenme Sekreteri Hasibe Akpınar, PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen konuşma yaptılar.

Konuşmaların ardından seminerler gerçekleştirildi. İlk seminer Uçan Süpürge Derneği Başkanı Selen Doğan tarafından, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği, Kadın Hakları ve Kadınların Güçlenmesinin Desteklenmesine Yönelik Politikaların Savunuculuğu’ konusuyla verildi.

İkinci olarak Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Başkanı İlyas Ali Daştan tarafından ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Biz’ konusuyla seminer verildi. Son seminer ise Uçan Süpürge Derneği Başkanı Selen Doğan tarafından ‘Dijital Zorbalık ve Ayrımcılıkla Mücadele’ üzerine verildi.

Seminerler,  ‘Alevi Kadınlar Konuşuyor’ başlıklı soru-cevap ile devam etti.

Etkinlik bitiminden sonra, Yıldız Yılmaz moderatörlüğünde ‘Alevilik, Kadın Ve Örgütlerimiz’ konulu oturum gerçekleştirildi.

Yapılan oturum kapsamında, ‘Eşikten Bu Yan’da Kadınlar’ konusuyla Prof. Dr. Bedriye Poyraz konuştu.
Bir Gazeteci Bakışıyla Alevi Örgütlerinde Kadın’ konusuyla Gazeteci Kelime Ata konuştu. ‘Azınlık İnançlarına Mensup Kadınların Uğradığı Nefret Söylemi’ konusuyla Alevi Aktivist Çilem Küçükkeleş konuştu.

Oturum kapsamında yapılan konuşmaların ardından kadın hakları ve laiklik üzerine bir başka oturum düzenlendi. ‘Kadın, Laiklik ve Cumhuriyet’ konulu oturumu Yıldız Yılmaz moderatörlüğünde yapıldı.

‘Kadınlara, Çocuklara Yönelik Şiddet ve Laiklik’ konusuyla Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği Başkanı Av. Müjde Tozbey Erden konuştu. ‘Kadın, Laiklik ve Cumhuriyet’ konusunda da Av. Şenal Sarıhan konuştu.

Çalıştayın son günü olan 7 Kasım günü ise Abdal Musa Ziyaret yerine gidildi. Ziyaret yerinde lokmalar dağıtılarak, Sevim Yalıncakoğlu’nun yönettiği cem yapıldı.