Türkiye’den İngiltere’ye göç eden Alxaslılar tarafından 2013 yılında kurulan Alxas Kom kültürel, inançsal, sosyal ve sanatsal faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. 

Siyasi ve ekonomik nedenlerle Avrupa’nın pek çok ülkesine göç eden Alxas toplumu, en çok göçünü İngiltere’ye verdi. En çok göçün yaşandığı yıl ise 1989 yılı. İlk dönemlerde yurtdışında örgütsüz olan insanların bazıları kötü koşullar nedeniyle olumsuz ortamlara düştüler. Ancak bunun yanı sıra yurtdışında çalışarak restoran, market gibi kendi iş yerlerini açanlar da oldu.

Giderek yurt dışında bir araya gelip örgütlenmeye başlayan toplum burada kendi derneklerini ve cemevlerini kurarak sosyal, siyasal, sanatsal, inançsal ve kültürel çalışmalarını yapmaya başladılar.

Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı Alxas köylülerinin kurduğu Britanya Alxas Toplum Merkezi (Alxas Kom) de bu derneklerden biri.

2013 yılında kurulan Axas Kom her yıl piknikler, yaşlılar için tatil turları, dernek bünyesinde kurulan futbol takımı ile futbol turnuvası gibi birçok etkinlik düzenliyor.

İngiltere’deki binalarına konferans salonu ve kütüphane yaptıran dernek yönetimi gençler için saz ve piyano kursu da açtılar.

İngiltere’de bulunan Türkiye derneklerinin içinde zamanla aktif hale gelen Alxas Kom, sivil toplum kuruluşları içerisinde aktif olarak saygınlık kazandı. Alxaslı kadınları bir araya getirebilmek için kadın komisyonu oluşturan dernek, bölge milletvekilleri ve belediye başkanları tarafından ziyaret de ediliyor.

Alxas Kom, 17 Kasım’da kendi derneklerinde dayanışma gecesi ve açılış yapacak. Ayrıca 24 Kasım’da 6. Kongresini yapacak olan Alxas Kom’un şu anki başkanı Kazım Kılıç, bir yazısında Alxas toplumuna birlik ve beraberlik çağrısı yapmıştı. Kültürü ve inancı yaşatmanın önemine de vurgu yapan Kılıç, gençlerin asimile olmaması için Alxas Derneği çatısı altında mücadele etmek gerektiğini belirtmişti. (HABER MERKEZİ)