Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletine bağlı olan Grevenbroich şehrinde Alevilik dersleri yeniden verilmeye başlandı.

Almanya’nın nüfus yoğunluğu açısından en büyük eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletine bağlı olan Grevenbroich şehrindeAlevilik dersleriyeniden verilmeye başlandı.

“ÖĞRETMEN AÇIĞINDAN DOLAYI DERSLERİMİZ SEKTEYE UĞRADI”

Alevilik derslerinin Grevenbroich’ta yeniden verilmeye başlamasına ilişkin, Grevenbroich Cemevi Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Kabakcı, yazılı bir açıklama yaptı.

Mutlu olduklarını ifade eden Kabakçı, Grevenbroich’ta Alevilik derslerinin yeninden başlamasına ilişkin şunları söyledi:

“Sevinçliyiz, mutluyuz, gururluyuz! Uzun bir aradan sonra Alevilik derslerini çocuklarımız başta olmak üzere Grevenbroich Alevi toplumuna tekrar kazandırmanının sevincini yaşıyoruz. Yaklaşık on sene önce şehrimizde verilen Alevilik dersleri öğretmen açığından dolayı sekteye uğramıştı. Öğretmenimiz Raci Arslan’ın AABF nezdinde Weingarten Üniversitesi’nde almış olduğu Alevilik dersleri eğitimi sonucu öğretmen açığımızı kapatmış olmakla beraber hemen akabinde daha önceden belirlemiş olduğumuz öğrenci listelerini güncelleyerek velilerle temasa geçip uzun uğraş ve mücadeleler sonucu tekrar derslerimizi dün itibariyle 8/9/10 ve 11’nci sınıf öğrencilerinden bir derslik, bugün de 5/6/7’nci sınıflar ile bir derslik olmak üzere toplamda iki sınıf oluşturarak başlattık ve 1’den 4’e kadar oluşacak bir ilkokul sınıfını daha oluşturabilmenin gayretiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

 İŞBİRLİKÇİLERE KARŞI ÇOCUKLARIMIZI ALEVİLİK DERSLERİNE GÖNDEREREK CEVAP VEREBİLİRİZ”
Asimilasyonu gün be gün iliklerimize kadar işletmenin plan ve projelerini tasarlayan hain işbirlikçilere karşı çocuklarımızı Alevilik derslerine göndererek cevap verebiliriz. Cemevlerinde nutuk çekmekle övünmek değildir maharet, iş ki çocuklarımıza inancımızı, yolumuzu, değerlerimizi sunuyor ve miras olarak bırakabiliyorsak biriz, iriyiz ve diriyizdir. Derslerin verilmesinde hizmeti geçen cümle canların emeği Hakk divanına yazıla. Bozatlı Hızır çocuklarımızın her daim yardımcısı olsun, korusun, kollasın.”

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi