“Türk lirasının da bir değeri yok”

https://youtu.be/F1L9rdaGKJY

Tokat köylü pazarında Sesim TV mikrofonuna konuşan üniversiteli bir grup pazarcı, “Biz hem üretici hem satıcıyız. Sera işi ile uğraşıyoruz ayriyeten. Gübre, işçi olsun maliyet çok yüksek. Zaten çalışmaya işçi bulamıyoruz. Malzemeyi üretmesi, satması zor. Şu an memnun varsa doğrudur. Zaten büyük çiftçiler kazanıyor küçük üreticiler kazanamıyor ben öyle düşünüyorum. Fiyatlar pahalı, alım gücü yok. Türk lirasının da bir değeri yok. Benim gözümde böyle” diye konuştu.

Ürettikleri bazı ürünleri şehir dışına sattıklarını belirten pazarcı, “Bu şartlarda yurt dışına satmak zor. Fiyatlar zaten pahalı gözüküyor. Şu an önemi var mı 10 liranın. Markete girdiğinde 10 liraya ne alabiliyorsunuz? 2 tane çikolata alamazsın. Arabanın mazotu zaten çok pahalı Şu aldığım poşetin kilosu 30 lira olmuş. O yüzden ben memnun değilim ama çok şükür” dedi.

Gaziosmanpaşa Üniversitesi’nde okuduğu kaydeden pazarcı, “Benim okuduğum bölümde 40 tane öğrenci var yarısı polis olmak istiyor diğer yarısı da asker olmak istiyor” şeklinde konuştu.

“Allah asgari ücretle geçinenin yardımcısı olsun”

Bir başka pazarcı ise “Tekstilde çalışıyorum. Asgari ücretle geçiniyorum Cumartesi-Pazar buraya gelip ek iş yapıyorum. Asgari ücretle çok zor. Kiraları biliyorsunuz. En ucuzu 5.000 TL. Allah asgari ücretle geçinenin yardımcısı olsun. Ekmek, şeker, yağ almış gitmiş. Sabah 6 liraydı halden aldık şimdi 5 liradan gidiyor. Gel de şimdi kazan. Yani kim memnunsa ben onların cebinde kaç lira olduğunu merak ediyorum. Adam çok memnun, maddi durumu yüksektir bilemem. Şimdi bir milletvekili şu malzemeye dokunmaz ki. Adamın aldığı para belli. Biz pazarcıyız biz aldığımıza bakıyoruz. Milletvekili beni ilgilendirmez. Müslümanız diye geçiniyorlar, Müslüman bir ülkede yaşıyoruz. Komşusu açken yatan tok değildir peygamber efendimizin sözü. Bunu uygulasınlar” diyerek ülkedeki ekonomik duruma da tepki gösterdi.