AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in Türkiye’de gözaltına alındıktan sonra mahkeme kararı ile yurt dışına çıkma yasağına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker’in Türkiye’de gözaltına alındıktan sonra mahkeme kararı ile yurt dışına çıkma engeline ilişkin Britanya Parlamentosu Alevi Sekreteryası, Britanya Dışişleri Bakanlığına mektup gönderdi. Mektupta AABK Onursal Başkanı Turgut Öker’in Türkiye’de gözaltına alınıp mahkemeye çıkarılarak yurt dışına çıkma yasağı getirilmesine ilişkin Britanya hükümetinin bu konuda ne gibi girişimlerde bulunduğu ve buna yönelik neler yapıldığı soruldu.

Mektubun tamamı şöyle:

“AABK Onursal Başkanı sayın Turgut Öker hakkında size yazmaktayım. Kendisi Ekim’de Almanya’dan İstanbul’a geldiğinde Türkiye makamları tarafından tutuklanıp gözaltına alınmıştır ve ardından ülkeden çıkma yasağı verilmiştir.

Son aylarda, size ve Dışişleri Bakanlığı’na birkaç kez ülkenin siyasi ve insan hakları ihlasları konusunda yazmış bulunmaktayım. Britanya’da bulunan Alevi topluluğu sayın Turgut Öker’in davasında ve Türkiye’deki şahsi özgürlükler konusunda bana ciddi endişelerini belirtmişlerdir. AAPG-Aleviler grubun başkanlığını yaptığımdan dolayı Britanya Alevi Federasyonu ile yakından çalışmaktayım ve onlar AABK’nin üyesi olarak sayın Öker’in destekçileridirler. Sayın Öker’in Britanya Vatandaşı değil Alman Vatandaşı olduğunun farkındayım fakat yaşadığı muamele sembolik olarak Türkiye’deki durumu göstermektedir. Bu davayı sıkı bir gözetim altında tutmanızı rica etmek istiyorum ve sizinle uluslararası benzer konumda olanlar ile beraber çalışıp Türkiye’nin şahsi özgürlükleri koruması ve kanuna uyuması için baskı yapmanızı talep ediyorum. Özellikle sormak istediğim, Avrupa Birliği ortakları ile sayın Öker’in davasını görüştünüz mü ve direk Türkiye hükümeti ile görüşüp bunda ve benzeri davalarda fikirlerinizi belirtecek misiniz?”

(HABER MERKEZİ)

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi