Ayazağa Cemevinde kahvaltılı toplantıda bir araya gelen Aleviler, Adıyaman ve Kars’taki Alevi asimilasyonunu hatırlatarak Alevi inancına yönelik saldırıların devam ettiğine dikkat çektiler.

Alevi kurumları Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Ayazağa Şubesi’nde kahvaltılı toplantıda bir araya geldi. Toplantıya HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Celal Fırat, Pir sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan, HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez, Demokratik Alevi Derneği (DAD) Genel Basın Sekreteri Bülent Felekoğlu, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Dursun Önal, Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Sultangazi Pir sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, Yalıncak Sultan Alevi Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Yalıncakoğlu ve İstanbul’da bulunan cemevi yöneticileri, HBVAKV şubeleri katıldı.

Toplantıda HBVAKV Ayazağa Şube Başkanı Celal Özer, HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan, AKD Sultangazi Pir Sultan Abdal Cemevi Başkanı Zeynal Odabaş, DAD Genel Basın Sekreteri Bülent Felekoğlu, ADFE Genel Başkanı Celal Fırat, ABF Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül ve HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez birer konuşma yaptı.

Moderatörlüğünü Yalıncak Sultan Alevi Kültür Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sevim Yalıncakoğlu yaptığı toplantıda genel olarak Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı bir Alevi köyü olan Aşağısallıpınar Köyü’ndeki cami inşaatı ve Adıyaman’da bir okulda Menzil tarikatına mensup öğretmenlerin Alevi öğrencilere yaptıkları namaz kılma baskısı konuları üzerinde duruldu.

Asimilasyonun hız kazandığına vurgu yapılan toplantıda birlik ve beraberlik çağrıları yapıldı. Türkiye’nin Suriye’ye yönelik yaptığı askeri operasyona da değinilen toplantıda bu süreçte orada yaşayan Alev halklarının olumsuz etkileneceği vurgulandı. Tüm kurumlar adına ortak basın metnini HBVAKV Genel Başkanı Ercan Geçmez okudu.

“ALEVİ İNANCINA SALDIRILAR DEVAM EDİYOR”

Asimilasyona vurgu yapan Geçmez, “Gün olmuyor ki Alevilere ve inançlarına saldırı olmasın. Yıllardır ülkemizin çeşitliliğini koruyabilmek ve bu çeşitlilik içinde birlikte yaşayabilme mücadelesi veriyoruz. Ama ne yazık ki biz bunu savundukça buna karşı devletler bizlere ve inancımıza saldırılara devam etmektedir” diye konuştu.

ADIYAMAN VE KARS’TAKİ SORUNLAR

Adıyaman ve Kars’taki olayları hatırlatan Geçmez, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Son günlerde Adıyaman Gölbaşı ilçesine bağlı Belören Beldesi’nde bulunan çok programlı lisesi müdürü öğrencilere menzil tarikatına bağlı Semerkant dergisini okuması için dağıttı. Kız öğrencilerin erkek öğrencilerle konuşması yasaklandı. Beden eğitimi dersi ise kız öğrencilere tamamen yasaklandı. Okul müdürü ve rehber öğretmenin Alevi öğrencilerine namaz kılması için baskı yaptığı görülmektedir.

Yine Kars Sarıkamış ilçesinde Alevi Köyü olan Aşağısallıpınar Köyü’ne Kaymakam “Hizmet Almak istiyorsanız köyünüze Cami yapalım! Yoksa hizmet yoktur” sözünü sağlanacak hizmete karşılık Alevi Köyüne cami inşaatına başlıyorlar. Bunu da muhtarın istediğini beyan ediyor.

CEMEVİ ÖNÜNDEKİ KORSAN HOPARLÖR

Türkiye’nin değişik yerlerinde köylere ve merkezlere cami yapılmasa bile merkezi sistemle ezan okutulmaktadır. Şu an içinde bulunduğumuz cemevinde de yine böyle bir sorun yaşanmaktadır.

Herkes bilir ki Aleviler namaz kılmaz niyaz eder. Yine herkes bilir ki Alevilerin ibadethanesi cami değil cemevidir. Şayet Kars’taki muhtar gibi düşünenler varsa Alevi inancının yolunu terk etmektedir.”

TALEPLER

Her türlü asimilasyon politikasının insanlık suçu olduğunu ifade eden Geçmez, taleplerini de şöyle sıraladı:
Talebimiz, Adıyaman’daki okul yetkililiklerin derhal görevden uzaklaştırılması, Sarıkamış Kaymakamı’nın biran önce açığa alınması, Sarıkamış’taki cami inşaatının cemevi inşaatına çevrilmesi, Türkiye’nin değişik yerlerinde cemevi önlerine konulan cami hoparlörlerinin kaldırılmasını talep ediyoruz.

Kaynak: PİRHA