Alevi köyüne yapılan cami inşaatı tepkiler üzerine durduruldu

Kars’ın Sarıkamış ilçesine bağlı Alevi köyü Aşağısallıpınar’daki hizmet getirme karşılığında yapımına başlanan ve kamuoyunda tepki uyandıran cami inşaatının durdurulduğu iddia edildi.

38 haneli Aşağısallıpınar Köyü’ne kaymakamın hizmet getirme sözü karşılığında cami yaptırılması iddiaları tepkilere neden olmuştu. Köylerine dayatma ile cami yapıldığını ve bu projeyi kabul etmediklerini söyleyen Aşağısallıpınar köylüleri, İzmir’de yaptıkları toplantı sonrası bir an önce bu projeden vazgeçilmesi çağrısında bulunmuş ve imza kampanyası başlatmıştı.

İMZALARI VALİLİĞE VERİLECEK

Pir Haber Ajansı’nın haberine göre, Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) olarak konuyu yakından takip ettiklerini söyleyen Arnavutköy Cemevi Başkanı Yüksel Yılmaz, İstanbul ve İzmir’de bulanan Aşağısallıpınar köylülerinin topladığı imzaların Kars Valiliği ve Sarıkamış Kaymakamlığı’na vereceklerini ifade etti. Yapımına başlanan cami inşaatının cemevine dönüştürülmesi çabasında bulunacaklarını dile getiren Yılmaz, “İzmir’den toplanan imzalar geldi. İstanbul’daki imzalar devam ediyor ve bir kısmını aldık. Köyde de bu işe muhalif arkadaşlar bizim yanımızda. Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) olarak toplanan imzaları Kars Valiliği ve Sarıkamış Kaymakamlığı’na verecek bu inşaatın cemevine dönüştürülmesine dair çaba harcayacağız. Dün İstanbul Yenibosna’da bulunan Aşağısallıpınar köyünden canlarla bir aradaydık ve imzaları teslim aldık” diye konuştu.

10 GÜNDÜR KİMSE ÇALIŞMIYOR

Aşağısallıpınar köyünün eski muhtarı olan Turgut Yalçınkaya’nın, “10 gündür inşaatta çalışan yok” dediğini aktaran Yılmaz inşaatın şu an durdurulduğunu açıkladı.

Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) olarak bölgeye gideceklerini sözlerine ekleyen Yılmaz, sorunun Alevi kamuoyununda da yeterli karşılık bulmadığı eleştirisini yönetti. Yılmaz şunlara dikkat çekti:

“Buda duruldu demektir. Şu an inşaatın kabası bitmiş durumda. Ardahan Damal ve Şenkaya’da aynı sıkıntılar var. Şenkaya’da bulunan 18 Alevi köyüne hizmet karşılığında cami yapma söylemlerinin de olduğunu biliyoruz. Alevi kurumlarının bu konuyla ilgili toplantısından sonra dedeler ve başkanlar eşliğinde periyodik olarak sorun olan bölgelere ADFE olarak gidip gezeceğiz ve oraları güçlendireceğiz. Oradaki vatandaşlar çaresiz kalıyor ve baskılara dayanamayarak asimile olma yoluna gidiyor. Aşağısallıpınar köyü asimile olmamış güçlü bir köy olduğu işin devlet de sarı öküz peşinde. Orayı teslim etmeyeceğiz. Bu mesele Alevi kamuoyunda maalesef duyarlılık bulmadı.”