60.Ulusal 34. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ‘Tarihten Günümüze Alevi Kadınının Yolculuğu’ paneli

https://youtu.be/huFD7il5CiM

Panelde, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengüllü Yılmaz, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadın Örgütlenme Sekreteri Rukiye Ercan Kara, Almanya Koblenz Cemevi Başkanı Özgür Demir, Bursa Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Türkan Çiftçi konuşmacı olarak yer aldı.

 

Panelde, Alevi kurumlarında yönetici kadınların genel kararlara etkileri ve hak mücadelesine katkıları konuşuldu.

 

 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Kadın Örgütlenme Sekreteri Rukiye Ercan Kara, kadınların örgütlenmeyi büyütmesi gerektiğini ifade etti. AKP’nin derinleştirdiği gericiliği kadınların püskürteceğini söyleyen Kara, “Çocuklarımız, evlatlarımız semah dönerken katledildiler. Biz kadınlar AKP’nin açtığı gericilikle mücadele etmeye devam edeceğiz ve geri püskürteceğiz. Katliamlarda katledilenleri asla orada bırakmayacağız. Aşk olsun ‘bu ülkede şeriata geçit vermeyeceğiz’ diyen kadınlara. Erkeklere birlikte yol almayı öğreteceğiz ve haklarımızın tamamını alacağız” şeklinde konuştu.

https://youtu.be/16wiN3PgYOU

Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Seher Şengüllü Yılmaz, da, “Aleviliğin kadınla hiçbir problemi yok ama Alevilerin kadınla problemi kesinlikle var. Aslında biz doğduğumuz inanç sistemi içerisinde birçok hakkı alıyoruz. Fakat toplumun ataerkil olmasından kaynaklı bu hakları yaşantımızda alma noktasında engellerle karşılaşıyoruz” dedi.

 

“ALEVİ KADINLARIN ÖNÜNDEKİ ENGELLER KALDIRILMALI”

 

Bursa Kestel Hacı Bektaş Veli Derneği Başkanı Türkan Çiftçi, “Biz hayatın her alanında varız. Sadece farkında değiliz. Erkek canlarımızla birlikte yürütebileceğimizi göstereceğiz. En güzel başarı birbirini dinlemek. Birbirimize sahip çıkmamız gerekiyor. Kadın kadının yurdudur” ifadelerini kullandı.

https://youtu.be/d8e4XrWr_Ek

Almanya Koblenz Cemevi Başkanı Özgür Demir ise şu sözleri kullandı:

 

“Alevilikte kadınların rolü sadece dini ve toplumsal etkinliklerle sınırlı değildir. Alevi kadınların eğitimde ve bilinçli bireyler olarak toplum içinde söz sahibi olmalarının önündeki sorunlar giderilmelidir. Alevi kadınların toplumsal kararlarda aktif bir şekilde söz sahibi olması için kadınlara imkanlar sağlanmalıdır”

 

Panelin ardından konuşmacılara plaket verildi.

 

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi