Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın kurulmasına ilişkin teklifle ilgili söz alan AKP grubu adına söz alan Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun konuşması renkli bir tartışmaya sahne oldu

Meclis Genel Kurulu’nun gündeminde geçtiğimiz hafta Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı’nın kurulmasına ilişkin teklif vardı. AKP ve MHP oylarıyla yasalaşan teklif üzerinde AKP grubu adına söz alan Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu’nun konuşması renkli bir tartışmaya sahne oldu.

Gazete Duvar’ın haberine göre Dışişlerine “tarihî, fikrî, felsefi perspektif”ten bakan Aydoğdu’nun konuşmasında İspanyol Filozof Gasset, Cemil Meriç, Ayvaz Gökdemir, Romalı tarihçi Polybius, Fransız şair Paul Valery, Karl Jaspers, Ahmet Hamdi Tanpınar, Amerikalı romancı Faulkner, Victor Hugo, İsmail Cem, Winston Churchill, Slavoj Zizek gibi birçok düşünür ve siyasetçinin adı anıldı.

Muhalefet milletvekilleri Aydoğdu’nun konuşmasına, “Keşke iki kelam da kanunla ilgili konuşsaydı” diye tepki gösterdi. Saadet-Gelecek Grup Başkanı Selçuk Özdağ’ın, “Orta Çağ âlimleri birbirlerine mektup yazarlarmış ve sadece onlar anlarmış birbirlerini” sözleri ise milletvekillerini güldürdü.

1071’den girdik, Churchill’e kadar geldik…

DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, “Son zamanlarda dinlediğim en karmaşık hikâyeydi, gezmediğimiz yer kalmadı; 1071’den girdik, Churchill’e kadar geldik ama esas meseleye hiç girilmedi” dedi. İYİ Parti Bursa Milletvekili Yüksel Selçuk Türkoğlu da, 20 dakikalık konuşmadan hiçbir şey anlamadığını söyledi.

Meclis Başkanvekili Bekir Bozdağ, “Size epey sataşıldı” diyerek Aydoğdu’ya tekrar söz verdi. CHP Grup Başkanvekili Gökhan Günaydın, “Anlasak sataşacaktık, anlayamadık ki sataşalım” derken Aydoğdu, “İleride burada benim yaptığım konuşma ve buna karşı gösterilen tepkiler, siyaset tarihi, siyaset usulü, üslubu derslerinde üniversitelerimizde okutulacak inşallah” dedi.