AKP’nin sokak hayvanlarıyla ilgili tasarısı iki hafta içinde kamuoyuyla paylaşılacak. Yeni açıklamaya göre teklif; hayvanların sokaktan toplanmasını, barınaklara yerleştirilmesini, sahiplendirilmesini, saldırgan olanlar ile kuduz riski taşıyanların da uyutulmasını öngörüyor.

AKP’nin sokak hayvanlarıyla ilgili yasa tasarısı tartışmalara yol açtı. Tasarıya göre sokaklardan toplatılan ve 30 gün içinde sahiplendirilemeyen köpekler uyutularak öldürülecekti. Toplumun hemen her kesimi bu tasarıya karşı çıkarken, AKP’den de “tasarıya son halinin henüz verilmediği” açıklaması gelmişti.

AKP Grup Başkanı Abdullah Güler, konuyla ilgili yeni bir açıklama yaptı ve düzenlemenin 10-15 gün içinde kamuoyu ile paylaşılacağını söyledi.
Mevcut barınakların, orman alanlarında yapıldığını belirten Güler, şunları kaydetti:

“Bu barınaklarda kalmayan, orman alanlarında yaşayan hayvanlarda ciddi bir kuduz tehlikesi oluşmuştur. 2004’ten itibaren kısırlaştırma ile ilgili ciddi çalışma yapılıyor.

Bunları toplayıp kısırlaştırıp doğal ortamlarına geri bıraktık ancak bir sonuç alınmadı. Bunlara daha kesin çözüm bulunmalı.

Bunların belli bir aşamadan sonra barınakta da yaşama imkânı kalmıyor. Diğer hayvanlara da saldırıyor. Bütün belediyeler barınak noktasındaki hazırlıklarını yapmaları zorunludur. Merkezî yönetim eliyle yapılacak bir şey değil. Uyutma işlemlerini de belediyeler yapacak.”