Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı, Cumhuriyet gazetesinin “Şeriat Çalıştayı” manşetine tepki gösterirken, “Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” ifadesini kullandı

Akit TV sunucusu Fatin Dağıstanlı, “Manşetlerin Dili” adlı programda “Şeriat Çalıştayı” başlıklı manşet haberi nedeniyle Cumhuriyet gazetesini ve yazının yazarı Işık Kansu’yu hedef gösterdi. Haberi okumadığını belirten Dağıstanlı, başlıktan yola çıkarak “Hadi gidelim. Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” dedi.

Akit TV’de gazete haberlerinin yorumlandığı programda sunucu Fatin Dağıstanlı ve konuğu Yeni Akit Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Ali İhsan Karahasanoğlu arasında geçen diyalog şöyle gelişti:

Dağıstanlı: Şeriat çalıştayı, Işık Kansu yazıyor. Son dönemde Işık Kansu ilginç haberler ve yazılar yazıyor. Neredeyse tek başına Cumhuriyet gazetesini çıkarıyor gibi dersem yerinde olabilir. Ben içerisine bakmadım ama Cumhuriyet’te “Şeriat Çalıştayı” diye kocaman, ne kadar da büyük yazmışlar öyle değil mi? Bunu görünce bana yetti. Dedim ki Cumhuriyet bizi tuzağa çekiyor. Hadi gidelim. Madem Cumhuriyet şeriata savaş açtı, ee Milli Gazete’de orada duruyor. Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım.

Karahasanoğlu: Aman yapmayın yanlış anlarlar aman.. El bombasına, şuna, buna gerek yok.

Dağıstanlı: Niye yanlış anlasınlar? Hayır, Cumhuriyet bizi davet ediyor, davet ediyor. “Şeriat Çalıştayı” diye manşet attıysanız siz birisini davet ediyorsunuz demektir. Aslında davet ettikleriyle kendisi aynı yerde. Yani şeriat diye suçladıklarıyla Cumhuriyet aynı yerde. Çünkü bunlar Milli Gazete gibi kaostan besleniyorlar. Kaostan beslendikleri için “Şeriat Çalıştayı” diye bize hedef gösteriyorlar. Biz bu oyuna gelir miyiz? Gelmeyiz.

Karahasanoğlu: Biz birde normal yorumlayalım. Milli Gazete haklı olarak kumarın olmamasını arzuluyor ve toplumda milli piyangonun rağbet görmemesini arzuluyor. Milli piyango haramdır hatırlatıyorum ben diyor. İnancının gereğini yapıyor. Cumhuriyet gazetesinde şeriat düşmanı ve diyor ki şeriat çalıştayı yapılıyor… O zaman hiç kimse hiçbir şey söylemesin. Biz milli piyangonun haramlığını söylemeyelim Cumhuriyet’te şeriat alehtarlığını yapmasın, böyle bir toplum böyle bir düşünce özgürlüğü olamaz. Ama Şeriat Çalıştayı’ndan daha önemlisi Cumhuriyet yıllarca başörtü düşmanlığı yaptı. Şuan hâlâ dindar insan düşmanlığı yapıyor.

CUMHURİYET’TEN AÇIKLAMA

Fatin Dağıstanlının, “Hep birlikte toplanıp Cumhuriyet gazetesi önüne bir el bombası atalım” ifadelerinin ardından Cumhuriyet gazetesi de konuyla ilgili olarak bir açıklama yaptı.

Açıklamada, “Cumhuriyet gazetesi, 100 yıllık tarihi boyunca birçok kez tehdit ve baskıya hedef olmuştur. Ancak bu tehdit ve baskılar gazetenin temel ilkeleri yönünde yürümesine engel olamamıştır” ifadelerine yer verildi.

Cumhuriyet gazetesi tarafından yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde:

“Cumhuriyet gazetesi, 100 yıllık tarihi boyunca birçok kez tehdit ve baskıya hedef olmuştur. Ancak bu tehdit ve baskılar gazetenin temel ilkeleri yönünde yürümesine engel olamamıştır.

Gazetemizin simge yazarları bombalı saldırılarla infaz edilmiştir.

Değerli yazarımız Uğur Mumcu, arabasına konulan bomba ile alçakça öldürülmüştür. Aynı şekilde yazarlarımız Ahmet Taner Kışlalı, Muammer Aksoy, Onat Kutlar, Bahriye Üçok ve Cavit Orhan Tütengil bombalı düzeneklerle ya da silahlı saldırılarla katledilmişlerdir.

Hepsi basın şehididir.

FETÖ şebekesi aracılığıyla, Ergenekon kumpası projesinden önce 2006 yılında, Cumhuriyet gazetesinin bahçesine 3 kez el bombası atılmıştır. Yazarlarımız tehdit edilmiştir.

Gazetemizin bugünkü manşetinde görüldüğü gibi Akit TV’de dün, “Cumhuriyet gazetesine el bombası atılması”ndan söz edilmiştir. Bu cümle hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak biçimde açıkça söylenmiştir.

20 Aralık 2019 Cuma günü yapılan bu bombalı tehdit, aslında bir zihniyetin düşünce kodlarını ve yapısını açıkça göstermektedir. Taş devrinin ilkel, hukuka aykırı “ihkakı hak” iddiasında bulunuyorlar, yani “göze göz dişe diş” metodunu uygulamak istiyorlar. “Gidelim gazeteyi bombalayalım” diyebilmektedirler. Gazeteyi açıkça yandaşlara hedef göstermektedirler.

Cumhuriyet gazetesi, Cumhuriyet felsefesinin, aydınlanma devrimlerinin savunucusudur. Türk toplumunun çağdaşlaşma hareketinin öncü gazetesidir. Bu tehditler ve baskılar Cumhuriyet gazetesini yıldıramaz, geri adım attıramaz.

Cumhuriyet gazetesine yapılan bu açık tehdit, aslında Akit gazetesini de aşıyor. Bugünkü siyasal iktidarın omuzlarına konulan bir sorumluluk haline dönüşüyor. Bütün dünya kamuoyu kuşkusuz bu olayı böyle değerlendirecektir.

Cumhuriyet gazetesi, idealleri yönünde yoluna devam edecektir.”

(HABER MERKEZİ)

 

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi