MERKEZ BANKASI

Beş yıllığına atanan TC.Merkez Bankası başkanları AKP iktidarında son 4 yılda Erdem Başçı 19 Nisan 2016, Murat Çetinkaya 5 Temmuz 2019, Murat Uysal 7 Kasım 2020 tarihlerinde RTE başkanları görevden alarak dördüncü yılda, dördüncü başkan olarak eski maliye bakanı Naci Ağbal’ı Merkez Bankası başkanı olarak atadı.

Merkez Başkanlarının görevden neden alındığını sizler çok iyi biliyorsunuz, bilmeyenler için MB politikalarını uygulayan, RTE, DAMAT politikalarını uygulamayanlar kurumlarda başkan bürokrat olarak görevlerinde zinhar kalamazlar.

Bu atamada abes ve şaşkınlık Naci Ağbal; Bakanı Amiri olduğu maliye bakanlığının altında damat Berat Albayrak’a bağlı Merkez bankasına etkisiz elemanı memuru oldu, bunun halk dilinde kısaca tarifi

Ağbal ‘attan inip eşeğe binmiştir. ‘

Ağbal’ın maliye bakanı olduğunda ulusal görsel basında vergi barışı, affı bir daha olmayacak gibi net iddialar da bulundu.

Sözlerinden bir ay gibi bir süre geçmeden Ağbal’ın sözlerini RTE çürüterek vergi affı, barışı yapılması için Ağbal’a talimat verdi, Ağbal’da emredersin ve sözlerini yiyerek tıpış tıpış talimatı yerine getirdi.

Murat Uysal’ı görevden alıp, Ağbal’ın atama yapılması; döviz kurlarının durdurulamaz yükselişi, bu durumda TL’nin hızla inişi değer kaybetmesi, iş aş, üretim, hizmet, tarım, turizm, inşaat ve bir çok alanda çok büyük ekonomik kriz oluşu, işsizlik, dış politika duruşumuz, covid ile mücadele alanında, yargının bağımlılığı, karşılıksız para basılması gibi başarısızlığı, kendi hatalarının üstünü kapatmak için, RTE; MERKEZ BANKASI ve diğer devlet kurumlarında birilerini hedef ve başarısız göstererek, suçlayarak, bozuk para gibi bürokrat yönetici harcamaya tam gaz devam ediyor.

Halk her şeyi bilirken, balçıkla güneş sıvanmaz.

Anket sonuçları böyle çıktıkça, ülkeye ve insanlara hep bedel ödetecektir.

Burada asıl olan;

Anayasada özerk bağımsız olan birkaç kurumdan biri olan kuruluşundan bu güne kadar MERKEZ BANKASINI çalışamaz hale sokan, üzerinde oyunlar oynayan tek iktidar bu iktidar olmuştur.

Krizler, maske dağıtımı, görevden almalar, seçim yenilenmeleri, işsizlik gibi bu durumları görünce RTE’nin, AKP’nin ve BAKANLARIN son ruh halini anlayamıyorum.08.11.2020

Server GÖKMEN

CHP İstanbul İl Saymanı

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi