İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı görevini yürütürken Yargıtay üyeliğine seçilen İsmail Uçar’ın, Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) müfettişleri tarafından Adnan Oktar Suç Örgütü’yle ilgili tanık olarak ifadesi alındığı ortaya çıktı.

KRT’den Can Bursalı’nın haberine göre, 2023 yılının ekim ayında HSK’ya gönderdiği şikayet mektubuyla gündeme gelen Uçar’ın, eski Anadolu Başsavcı Vekili Önder Yaman hakkında yürütülen soruşturmayla ilgili ifadesi alındı. Uçar ifadesinde, hakkında yargılama izni verilen Yaman’ın Adnan Oktar Suç Örgütü’yle herhangi bir menfaat ilişkisine girdiğine dair izlenimi ve duyumu olmadığını belirtti.

Yargıya Oktar soruşturması

HSK müfettişleri tarafından 2023 yılının temmuz ayında hazırlanan raporda, Uçar’ın 2022 yılının kasım ayında alınan ifadesine yer verildi. Uçar, Eski İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, Adnan Oktar Suç Örgütü davasında bozma kararını veren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin eski başkanı Reyhan Yaman, eski Anadolu Başsavcı Vekili Önder Yaman gibi isimler hakkında HSK tarafından başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi. 

Yaman, Anadolu Başsavcı Vekili olarak görev yapmaya devam etti

Uçar’ın ifadesine başvurulduğu soruşturmada ismi geçen Önder Yaman, 21 Aralık 2023’teki HSK kararnamesiyle Anadolu Başsavcı Vekilliği görevinden alınarak Bakırköy Adliyesi’nde düz savcı olarak görevlendirildi. Uçar’ın ifadesi ise bu görevlendirmeden 13 ay önce alındı. Hakkında Adnan Oktar Suç Örgütü’yle iltisaklı olma şüphesi bulunan ve bu nedenle soruşturulan Yaman, Anadolu Başsavcı Vekili olarak görev yapmaya devam etti. 

Görevden alınmıştı

Yaman’ın adliye içinde görev yeri değişikliğiyle ilgili yetkili isim ise Uçar’dı. Uçar, HSK’ya gönderdiği şikayet mektubunda eski Anadolu Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanı Bekir Altun’u davalara müdahale etmekle suçluyordu. Altun HSK’ya verdiği cevap dilekçesinde ise Uçar’ın Anadolu Adliyesi’nde Cezaevlerinden Sorumlu Başsavcı Vekili olarak görev yapan Hacı Murat Gökşen’i görevden aldığını hatırlatıyordu. Altun’un dilekçesine göre Gökşen, Uçar’ı cezaevinde karşılamadığı için başsavcı vekilliği görevinden alınarak duruşma savcısı yapılmıştı.

13 ay boyunca işlem yapmadı

Gökşen’le ilgili görevden alma kararı veren Uçar, ifadesine başvurulan Yaman’la ilgili 13 ay boyunca hiçbir işlem yapmadı. Yaman, HSK tarafından başsavcı vekilliği görevinden alınmış oldu. HSK, Önder Yaman’ın eşi olan Adnan Oktar Suç Örgütü davasında bozma kararı veren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi Başkanı Reyhan Yaman’ı da tenzili rütbeyle Bakırköy Adliyesi’ne hakim olarak atamıştı. 

Yemek vermiş

Uçar, ifadesinde yakın çalışma arkadaşı Önder Yaman’ın eşi olan eski İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi Başkanı Reyhan Yaman’ın, Adnan Oktar Suç Örgütü dosyasında verdiği bozma kararından hemen sonra araba aldığını ve Yaman ailesinin yargı mensuplarına yemek verdiğini belirtti. Bu yemekle ilgili Önder Yaman’ın kendisine “Başsavcım görüyor musunuz, Adnan Oktar dosyasından aldığımız rüşvetle araba almışız gibi bir iddia ortaya atıyorlar, yemek kutlaması da bunun üzerine denk geldi” diyerek espri yaptığını belirtti.

‘Para transferi araştırılsın’ talebi

Uçar ifadesinde, Yaman’ın kendisine yeğeni olan avukat Cem Özdemir’den söz ederek “Yeğenimi de bu olaya karıştırmışlar” dediğini de belirtti. Yaman’la ilgili başlatılan HSK soruşturmasının şikayet dilekçesinde, avukat Cem Özdemir de Adnan Oktar Suç Örgütü üyeleri ve örgüt üyesi olduğu iddiasıyla yargılanan sanıkların avukatları arasında vekalet ilişkisi, para transferi olup olmadığının araştırılması talep edilmişti. 

‘Beni devre dışı bıraktılar’

Adnan Oktar Suç Örgütü’yle ilgili 15 Mart 2022’de bozma kararını veren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi üyesi Tamer Keskin’in kendisine gelerek “Beni devre dışı bıraktılar, kıdemsiz üyelerle karar verdiler, kararı bu üyeler yazmadı” dediğini de belirten Uçar, şu ifadeleri de kullandı:

‘Girişimim olmadı’

“Hakim Tamer Keskin’in yanıma gelme nedeni, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi Başkanı olmak için kendisine referans olmasını istedi. Hakim Taner Keskin’i tanımadığım için bu yönde bir girişimim olmadı”

Uçar, İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin Adnan Oktar Suç Örgütü davasında verdiği bozma kararının yazım süreci, öncesi ve sonrasında bu karara dışarıdan etki edildiğine ve herhangi bir menfaat ilişkisine girildiğine dair bir bilgisi bulunmadığını da HSK müfettişlerine verdiği ifadede dile getirdi.