Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i katleden Ogün Samast’ın tahliye edilmesi büyük tepki çekti. Yazılı bir açıklama yapan Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), “Hâlâ burdayız AHPARİG. Katilleri serbest bırakmak AKP”nin fıtratında var. Artık hiç birimiz güvende değiliz” dedi.

Agos Gazetesi’nin Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’i 19 Ocak 2007’de gazete binası önünde katleden Ogün Samast, tahliye edildi.

Dink’e saldırı düzenleyen Ogün Samast, 20 Ocak 2007’de Samsun otogarında yakalanıp, 24 Ocak 2007’de tutuklanmıştı. Ogün Samast, geçen Şubat ayında cezasını çektiği Kandıra F Tipi cezaevinden Bolu F Tipi cezaevine nakledildi. Cezaevi idaresi, Samast’ın “iyi halli” olduğu iddiasıyla tahliyesine karar verdi. Hrant Dink’in katili, Şubat ayından bu yana cezasını çektiği Bolu F Tipi cezaevinden akşam saatlerinde tahliye edildi.

Ogün Samast’ın tahliye edilmesine tepkiler gecikmedi

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), yazılı bir açıklama yaparak, “Hâlâ burdayız AHPARİG. Katilleri serbest bırakmak AKP”nin fıtratında var. Artık hiç birimiz güvende değiliz” dedi.

Federasyon açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Madımak katillerini serbest bırakıp, yargıya darbe yapanlar şimdi de milyonlarca insanın vicdânına darbe yapmıştır. Katil olmanın dışında hiç bir özelliği olmayan Ogün Samast’ı serbest bırakmak, tüm muhalefete gözdağı vermektedir.
Tam da Dersim Alevi Soykırımı’nın yıldönümünde tahliye edilmesi ile verilen mesajı da okuduğumuz bilinmelidir. Dünyanın gözleri önünde, emniyet müdürleri, polisler, istihbarat şefleri ve sivil faşistler tarafından katledilen Hrant Dink, sadece fikirlerini paylaşmış ve hedef alınmıştı. Aradan yıllar geçmesine rağmen, tetikçi katil Ogün Samast’ın arkasında kimlerin olduğu tespit edilmedi.

“AKP, ARTIK KATİLLERİ KORUYAN VE AKLAYAN BİR PARTİDİR”

AKP, artık katilleri koruyan ve aklayan bir partidir. Bu gerçekliği kendileri defalarca kanıtlamıştır. Sözde İsrail’e karşı duran, demokrasi havarisi kesilip sağa sola çocuk katili ithamında bulunanlar, Madımak’ta çocukları katledenleri serbest bırakanlardır. Demokrasi sevdalısı kesilenler, Hatay halkının iradesi ile seçilmiş milletvekili Can Atalay’ı tutsak bırakanlardır. Yine sözde, eşitlik ve kardeşlikten bahsedenler Hrant’ın katilini affedenlerdir. Ama biz affetmiyoruz, unutmuyoruz!
O gün Madımak otelini kuşatanlar Hrant’ı katledenlerdir.
Tahir Elçi’nin katilleri çocuklarımızın geleceğini karartanlardır.

Şu iyi bilinmelidir ki;
Biz Aleviler ırkçı ve şeriatçılara karşı, özgürlük ve demokrasi mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz.

Bir kez daha haykırıyoruz;

BURADAYIZ AHPARİG
HEPİMİZ HRANTIZ
HEPİMİZ ERMENİYİZ.”

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi