ABF: Çocuklarımız ve doğa için İstanbul’u peşkeş projesine karşı çıkıyoruz

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Kanal İstanbul’a ilişkin yazılı açıklama yaparak tepki gösterdi. Yapılan açıklamada, “Çocuklarımızı ve doğamızın geleceği için ranta , talana ve Kanal İstanbula Hayır”denildi. 

ÇED raporunun yayımlanmasıyla resmi süreci başlayan Kanal İstanbul’a tepkiler gelmeye devam ediyor. Gerek yurttaşların TMMOB’nin hazırladığı dilekçeyle Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne akın etmesi gerekse kurumların açıklamalarıyla Kanal İstanbul’un yapımına tepkiler geliyor.

ABF de Kanal İstanbul’un yapımına tepki gösteren yazılı açıklama yaptı. İktidarın önüne gelen herşeyi talan ettiği vurgulanan açıklamada, “Ormanlarımız ateşe veriliyor, dağlarımız, ırmaklarımız siyanür ile zehirleniyor. Çocuklarımız küçük yaşta bilimden uzak cemaat yurtlarına veriliyor. Laik bir ülkenin bütçesini büyük bir bölümü Diyanet İşleri Başkanlığına aktarılıyor. Yandaşlara, lüks yaşamlarına oluk oluk para akıtılırken emekçiler açlığa mahkum edilip, vatan millet edebiyatı yapıyor, milyonları halkı topluca açlığa mahkum ediyor” denildi.

“DOĞA, YAŞAM VE EKONOMİYE PEŞKEŞ PROJESİ”

Rant ve talan düzeninin iktidarın gözünü kararttığı belirtilen açıklamada, bilimden uzak meşrulaştırılmış uluslararası bir soygunu ve talanın dayatıldığı vurgulanarak Kanal İstanbul’un doğaya, yaşama ve ekonomiye peşkeş projesi olduğunun altı çizildi.

“İktidar çözümü geleceğimizi kanallarda aramasın” denilen açıklamada, insanı ve doğayı yaşatacak projeler üzerinde çalışılması gerektiği belirtilerek, “çocuklarımızı ve doğamızın geleceği için ranta, talana ve Kanal İstanbul’a hayır” denildi.

(Kaynak: PİRHA)