Adalet talebiyle ölüm orucu direnişinin 238. gününde dün yaşamını yitiren tutuklu Avukat Ebru Timtik bugün Gazi Cemevinden deyişlerle uğurlanarak İstanbul’da Gazi Mezarlığı’nda annesi Fatma Timtik’in kabrinde sırlandı.

Yazılı bir açıklama yapan Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, AKP iktidarına ve adaletsizliğe tepki göstererek, “Adalet sistemini, muhalefeti susturmak için bir tehdit unsuru olarak kullanan AKP rejiminin karşısındayız” dedi.

Ebru Timtik’in cenaze erkanına polisin şiddet uygulamasının eleştirildiği açıklamada, “Adil yargılanma hakkı talebiyle 3 Şubat’ta açlık grevine başlayan ve açlık grevini 5 Nisan’da ölüm orucuna çeviren Avukat Ebru Timtik ve arkadaşlarının talepleri AKP rejimi tarafından görmezden gelinerek, ölümüne adeta seyirci kalınmıştır. Bu da yetmezmiş gibi cemevinde düzenlenen Hakka Yürüme Erkânı’na katılanlara güvenlik güçleri şiddet uygulamıştır. Muharrem Matemi içerinde olduğumuz bu süreçte AKP rejiminin bu saldırgan ve zalimane tavrını kabullenmemiz mümkün değildir” ifadeleri yer aldı.

“AKP’NİN ADALET ANLAYIŞI ÜLKEMİZ ADINA UTANÇ KAYNAĞI”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu, şunları kaydetti:

“Bu canlarımıza yönelik; tıpkı geçtiğimiz dönemlerde FETÖ örgütlenmesinin açtığı davaların bir benzeri tezgâhla, haklarında hiçbir somut delil olmadan, sahte fezleke ve gizli tanıklarla köşeye sıkıştırılma çabalarının farkındayız. “Adil Yargılanma Hakkı Talebi” sadece kendileriyle ilgili değil, aynı zamanda bu ülkede adalet isteyen herkesin talebidir. Evrensel hukuk normları çerçevesinde; kişinin suçu ne olursa olsun, adil yargılanması gerektiği gerçeğini değiştiremez! Tecavüzcülerin serbest bırakıldığı, AKP rejiminin kendi katilini, dolandırıcısını ve yandaşını kutsadığı bir adalet anlayışı ülkemiz adına bir utanç kaynağıdır. Adil olması gereken adalet ve yargı sistemini, muhalefeti susturmak için bir tehdit unsuru olarak kullanana AKP rejiminin bu tutumuna karşıyız.

“AYTAÇ ÜNSAL’IN AYNI AKIBETE UĞRAMAMASI İÇİN ÇABA GÖSTERMEK ZORUNDAYIZ”

Demokrasiden ve özgürlüklerden yana bir toplum olarak; Halkın Hukuk Bürosu avukatlarından Aytaç Ünsal’ın aynı akıbete uğramaması için çaba göstermek zorundayız. Ülkemizin her alanda AKP zulmüne esir düştüğü bu süreçte, ölümün değil aksine yaşamın ve direnmenin öne çıkarıldığı bir anlayışla mücadele hattını yeniden var etmeliyiz. Bu noktada demokrasi güçlerinin bir arada mücadele etmesinin önemini bir kez daha hatırlatmak isteriz.
Ebru Timtik canımızın devr-i daim olsun, ışıklar yoldaşı olsun. Hizmeti ve mücadelesi önünde saygıyla eğiliyoruz.

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi