Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) İnanç Yol ve Erkan Kurulu’ndan yaklaşan yenş yıla ilişkişin bir mesajı yayınlayarak Alevilerin ve tüm insanlığın yeni yılını kutladı.

“ Yaşanılan tüm aılar, baskı ve kederlerin yanında mücadele ve umutlarla da geçirdiğimiz 2022 yılını geride bırakarak yeni bir yıla merhebe diyeceğiz” ifadelerin yeraldığı AABK İnanç Yol Erkan Kurulu’nun yeni yıl mesajı söyle:

”Değerli Yol Talipleri,
Sevgili Canlar;
Yaşanılan tüm acılar, baskılar ve kederlerin yanında mücadele ve umutlarla da geçirdiğimiz 2022 yılını geride bırakarak yeni bir yıla merhaba diyeceğiz.
2022 yılı ne yazık ki, Alevi inanç değerlerine saldırıların yapıldığı ve inancımızın kültür olarak görülüp Kültür Bakanlığına bağlandığı bir yıl oldu. Fakat bu durumu kabul etmediğimiz gibi mücadelemizi büyütüp, Yolumuzdan da taviz vermeden bir birlik içerisinde hareket ettik. Bu olumsuzluklara rağmen, Almanya ve Avusturya’da Federasyonlarımız haklı mücadeleleri neticesinde Alevilik inancı adına bir çok hak kazanmayı başardı. Bu gelişmeler geleceğimiz için umut olup bize güç vermektedir.
Bu yıl dünyada “kadınların istediklerinde” Yezit zihniyetine karşı nasıl soylu bir duruş sergilediklerinin sayısız örneğine şahit olduk. Bu yüzden yeni yıldan umudumuz; Anadolu topraklarında ve dünyanın her yerinde kadına yönelik şiddetin ve baskının son bulmasıdır.
Hakları gasp edilip karanlık çağdışı zihniyetlere teslim edilerek özgürlükleri elinden alınan çocukların haklarından hiçbir şekilde ödün verilmeden, bilim ve çağdaş ilkeler doğrultusunda sağlıklı ve özgür bir birey olarak hak ettikleri yaşam koşullarına sahip olacakları bir yıl temenni ediyoruz.
Türkiye’de 2022 yılı hak ve hukukun işlemediği bir yıl oldu maalesef! Yeri geldi milyonların iradesi yok sayıldı, yeri geldi hak arayışında bulunan her bir can saldırı veya baskılara maruz kaldı. 2023’ün dünyada ve ülkemizde insanların kendilerini özgürce ifade etmesini, demokrasinin ve adaletin hüküm sürmesini diliyoruz.
Tüm canlarımızın Alevi İnanç değerlerimize karşı baskılara ve yok saymalara karşı kurumlarımıza ve Cemevlerimize daha fazla sahip çıkarak destek vermesini bekliyoruz. Yeni yılın canlarımıza ve tüm dünya halklarına sağlık, mutluluk, sevgi ve barış getirmesini temenni ediyoruz.
Hızır yeni yılda hanenizde ve gönlünüzde gülümsemeyi eksik etmesin.
Saygılarımızla…”
Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyon İnanç Yol Erkan Kurulu

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi