6 Şubat depremlerinde 150 kişinin hayatını kaybettiği Palmiye Sitesi’nin yıkılmasıyla ilgili 3 kişi hakkında iddianame hazırlandı. Şüphelilerden Jeoloji Mühendisi Ömer Tarakçıoğlu ifadesinde, sitenin zemin etüdünü gözlemsel olarak yaptığını söyledi.

Kahramanmaraş’ta Şehit Abdullah Çavuş Mahallesi’nde bulunan 3 bloklu Palmiye Sitesi, 6 Şubat depreminde yıkıldı. 150 kişi hayatını kaybederken, 16 kişi yaralandı, 2 kişi ise bulunamadı.

Sitenin yıkılmasıyla ilgili başlatılan soruşturmada binanın müteahhitleri Hacı Ahmet Ersoy ve Ali Babaoğlu ile jeoloji mühendisi Ömer Tarakçıoğlu hakkında gözaltı kararı verildi. Ali Babaoğlu hakkında 14 Şubat 2023’te yakalama kararı çıkartıldı. Diğer 2 şüpheli ise sorgularının ardından adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

Zemin etüdü 9 katlık, yapılan bina 12 kat

Konya Teknik Üniversitesi’nden gelen bilirkişi raporunda zemin etüdüne göre yapının 9 katlı olması gerektiği ancak yıkılan binanın 12 katlı olduğu vurgulandı. Raporda özetle, şöyle denildi:

“Zemin etüt raporunda öngörülen 9 katlı yapı yerine 12 katlı bir yapının imal edilmesi durumunda zemin ortamında oluşacak ilave gerilme artışları yapının statik ve dinamik yükler etkisi altındaki davranışını etkileyecektir.”

22.5’ar yıl hapis talebi

Soruşturmanın sonunda cumhuriyet savcısı, müteahhitler Ali Babaoğlu ve Hacı Ahmet Ersoy ile jeoloji mühendisi Ömer Tarakçıoğlu hakkında ‘bilinçli taksirle ölüme ve yaralamaya neden olma’ suçundan 22,5’ar yıla kadar hapis istemiyle iddianame düzenledi. İddianame sanıkların ifadelerine de yer verildi.

Ömer Tarakçıoğlu, Palmiye Sitesi’nin zemin etüt raporunu gözlemsel olarak hazırladığını, sitenin yıkılması nedeniyle herhangi bir kusurunun bulunmadığını belirterek suçlamaları kabul etmedi.

Aileme mezar inşa edilmiş

Palmiye Sitesi’nde annesi, babası ve kardeşini kaybeden İrem Türkmener, “Palmiye Sitesi’nin zeminden çatı katına kadar kusurlarla dolu bir projesi var. Bu proje belediye tarafından her aşamasında kusur olmasına rağmen onaylanıyor. Resmen ailelerimize mezar inşa edilmiş. 150 tane komşuma mezar olmuş; halen de 2 komşumuz kayıp. 16 insan da mucizevi bir şekilde yaralı olarak kurtulmuş. Bu sorumluların, görevini eksik yapan insanların bir an önce adalete teslim edilmelerini istiyoruz” dedi.