ENR’nin açıkladığı Türkiye’de en çok ihale alan şirketler listesinin başını yine AKP’ye yakın, doğa katliamları ve iş cinayetleriyle gündemden düşmeyen şirketler çekti.

Uluslararası inşaat sektörü dergisi ENR Türkiye’de en çok ihale alan şirketleri açıkladı. Listenin başını yine AKP’ye yakın, doğa katliamları ve iş cinayetleriyle gündemden düşmeyen şirketler çekti.

Buna göre kamunun son beş yılda açtığı ihalelerde 100 milyon lira bedelin üzerinde sözleşme imzalayan 300 şirketin bulunduğu listede başı, geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Kalyon İnşaat çekti.

İkinci sırayı geçen yıl üçüncü sırada bulunan Kolin İnşaat, üçüncü sırayı ise geçen yılın ikincisi Cengiz İnşaat aldı.

Dördüncü sırada Makyol İnşaat, beşinci sırada da Özgün Yapı bulunuyor.

İlk beşteki şirketlerin toplamdaki payı ise yüzde 24.

İNŞAATA HARCANAN 32,4 MİLYAR LİRA ARTTI

2014-2019 yılları arasında imzalanan, 327 milyar 800 milyon lira bedelli 761 ihalenin yüzde 50’sini 20 şirket aldı.

2013-2018 arasında yapılan 737 ihalenin değeri ise 295 milyar 321 milyon liraydı.

2019’UN İHALELERİNDE KOLİN VE KALYON BİRİNCİ

Yalnızca 2019’da yapılan ihalelere bakıldığında birinci ve ikinci sırada yine Kolin ve Kalyon İnşaat var.

Üçüncü sırada ise İstanbul ile Bulgaristan sınırı arasında inşa edilecek yüksek hızlı demiryolu için 530 milyon euroluk ihaleyi kazanan Salini Impregilo var. Salini Impregilo, 2013’ten bu yana listeye ilk kez giren firmaların başında geliyor.

Türkiye Varlık Fonu’nun ortak olduğu İstanbul Finans Merkezi’nin kasımda belirlenen beş yeni müteahhit firmalarından Yapı ve Yapı İnşaat dördüncü, ASL İnşaat beşinci, Güryapı Restorasyon yedinci, Mustafa Ekşi İnşaat sekizinci ve Siyahkalem Mühendislik dokuzuncu sırada.