https://www.youtube.com/watch?v=s25zWHzGt9s&t=16s

Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu Onursal Başkanı ve eski HDP milletvekili Turgut Öker’e kartal Adliyesi’nde görülen davada 11 ay 20 gün hapis cezası verildi.


Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu Onursal Başkanı ve eski HDP milletvekili Turgut Öker’in 21. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği ve örgüt üyeliği iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması görüldü.

Avrupa Alevi Birliği Konfederasyonu Onursal Başkanı ve eski HDP milletvekili Turgut Öker’e kartal Adliyesi’nde görülen davada 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Verilen hapis cezası para cezasına çevrildi.

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek yargılanan Öker’e verilen ceza sabıkası olmaması gerekçesiyle ertelendi. Yurt dışı yasağı kaldırıldı.

Öker duruşma sonrası kendisine destek verenlerle birlikte adliye önünde açıklama yaptı. Sivas katliamının faillerinin Avrupa’da iş yeri sahibi olup, camilerde imamlık yaptığını belirten Öker, söz konusu suçlama ile ilgili ifadeleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karşısında da dile getirdiğini belirtti.

MADIMAK KATİLLERİ YURT DIŞINDA İMAMLIK YAPIYOR

Öker, “Bildiğiniz gibi 93 sonrası Madımak katliamı sonrası ilk sırada yer alan katiller Avrupa’ya taşındılar ve bugün Avrupa’da birçok camide o katiller imamlık yapıyorlar. Bugün Türkiye’de yurt dışına kaçan Madımak katilleri ile ilgili süren mahkemeler var. Katiller özel olarak korunuyor. Bu katiller İnterpol tarafından aranmıyor kırmızı bültenle. Bu katiller Almanya’da iş yeri sahipleri. Dolayısıyla bu eleştiriyi kendisinin(Cumhurbaşkanı) yüzüne yaptım. Yani bu nasıl insanlık, bu nasıl inanç? Diri diri insan yakmış katiller camilerde imam olarak nasıl yapabilirsiniz, buna nasıl sessiz kalırsınız?

By Anadolunun Sesi Tokat

yazar hakkında bilgi