Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) seçimlerin yenilenmesine karar verdiği üç ilçe ve dört beldede seçmenler bugün sandık başına gidecek.

YSK, 31 Mart’taki Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından yapılan itirazları incelemiş, bazı ilçelerde, beldelerde ve mahallelerde seçimlerin yenilenmesine karar vermişti.

Kayseri’nin Pınarbaşı, Şanlıurfa’nın Hilvan ile Aksaray’ın Güzelyurt ilçelerinde seçmenler tekrar sandığa gidecek.

Sivas’ın Yıldızeli ilçesine bağlı Güneykaya, Kırklareli’nin Lüleburgaz ilçesine bağlı Büyükkarıştıran, Tunceli’nin Mazgirt ilçesine bağlı Akpazar ve Aksaray’a bağlı Sağlık beldelerinde de seçimler yeniden düzenlenecek.

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde 31 Mart’ta yerel seçimleri CHP 324 oy farkla kazanmıştı. İkinci en çok oyu alan aday MHP’dendi. YSK, MHP’nin itirazı üzerine seçimleri “mühürsüz pusula” gerekçesiyle iptal etti. İptal kararının ardından Kayseri Valiliği, Vali Yardımcısı Ömer Tekeş’i Pınarbaşı Belediye Başkanlığı’na kayyum olarak atadı.

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde ise seçimi DEM Parti’nin adayı kazandı. AKP’nin 15 sandık için yaptığı itiraz sonucunda seçimlerin yenilenmesine karar verildi.

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde seçimi İYİ Parti’nin adayı, AKP’li adaydan bir oy fazla alarak kazanmıştı.

AKP, “kısıtlı seçmenlerin” oy kullandığı gerekçesiyle seçim sonuçlarına itiraz etmişti.

Sandıklar sabah 08:00 ve akşamüstü 17:00 arasında açık olacak. Seçimlerle ilgili yayın yasağı yasalara göre 21:00’e kadar geçerli olacak.

YSK, bir karar alarak bu saati daha erkene çekebiliyor. Ayrıca 212 mahallede de seçmen, mahalle muhtarı için oy verecek.