DOĞAMA SUYUMA HAYATIMA DOKUNMA!

13 Nisan Salı günü Saat 13:00’da Tokata bekliyoruz.

TOKAT VALİLİĞİ ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI İL MÜDÜRLÜĞÜ’NE

29 Mart 2021 Tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çed duyuru sisteminde Tüprag Metal Madencilik San. ve Tic. AŞ’nin Tokat ili Reşadiye İlçesi 201801504 ve 201801505 Ruhsat numaralı sahada yarma yöntemi ile maden arama faaliyetine ilişkin yayınlanan proje tanıtım dosyası tarafımızca incelenmiştir.

Kuyucak Köyü ve Selemen Yaylasının önemli bir bölümü ormanlar ve meralarla kaplıdır. Özellikle maden arama sırasında yol açma ve sondaj çalışmalarında orman alanları ciddi zararlar görmektedir. Parçalanan habitatın ekolojik işlemleri zayıflamakta ve ormanın direnci kırılarak yeraltı su granyentlerine zarar verilmektedir. Madencilik için yeraltı suyu çekimleri ve yeraltı ve yerüstü suları ile atmosfere karışan partiküller içindeki zararlı kimyasallar da orman ve meralara zarar vermektedir.

Ayrıca uzun yıllardır içme suyu sıkıntısı çeken Reşadiye ilçe merkezinin Selemen bölgesinde bulunan su kaynağını ilçe merkezine getirme projesi de bu maden sahasının içinde kalmakta olup Reşadiye ilçe merkezinin suyu da zehirlenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Bölgede bulunan ve ürettiği peynir ile uluslararası birincilik ödülü alan, bölgenin kadınlarının oluşturduğu ve Tokat’ın örnek peynir fabrikası olan  S.S. Yağsiyan Tarımsal Üretim Kooperetifine süt sağlayan hayvanların yaylakları da bu maden sahasının içinde kalmakta olup kooperatif ürünlerine ciddi zararlar verecektir.

Bizler Reşadiyeli STK’lar ve Muhtarlıklar olarak siyanürle ayrıştırma yöntemi ile çıkarılacak olan bu maden ruhsatına ve “Proje Tanıtım Dosyasına”  itiraz edip ÇED gereklidir dilekçesi vermek ve basın açıklaması yapmak üzere 13 nisan salı günü Tokatta olacağız, yaylalarımızın, meralarımızın ve su kaynaklarımızın siyanürle zehirlenmemesi için bütün duyarlı insanlarımızı ve STK yöneticilerimizi 13 Nisan Salı günü Saat 13:00 te Tokata bekliyoruz.

Reşadiye Çevre Platformu

Reşadiye Kültür ve Eğitim Vakfı

Reşadiye Kültür ve Dayanışma Derneği

Reşadiye Ziraat Odası

Yağsiyan Köyü Tarımsal üretim Kooperatifi

Tokat Tema temsilciliği

Reşadiye Tema temsilciliği

Kuyucak Köyü Muhtarlığı

Kuyucak Köyü Derneği

Yağsiyan Köyü Muhtarlığı

Reşadiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası

Reşadiye Esnaf Kefalet Kooperatifi

Reşadiye Şoförler Ve Otomobilciler

Siyasi Parti ilçe başkanlıkları